Jakie buty motocyklowe kupić?

0
1659
buty motocyklowe

Jazda motocyklem to z jednej strony radość, satysfakcja i poczucie wolności, z drugiej natomiast ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia. Szczególnie, kiedy nie będziemy do niej odpowiednio przygotowani. Oprócz zakupu kasku, którego zasadności nikt nie jest w stanie podważyć, drugą, równie ważną kwestią jest obuwie. Ich zadaniem jest bowiem ochrona nóg i stóp przed urazami, do jakich mogłoby dojść w czasie upadku lub kolizji. Rodzi się zatem pytanie, jakie buty motocyklowe kupić? Czy rzeczywiście najlepszą opcją będą specjalistyczne, skórzane modele? Czy równie dobre będzie obuwie sportowe?

Po co mi takie drogie buty?

Wielu, nie oszukujmy się, najczęściej dopiero początkujących motocyklistów wychodzi z założenia, że kupno drogich butów, nierzadko przekraczających połowę miesięcznej pensji, jest po prostu bez sensu. Po pierwsze, w takim obuwiu i tak nie będą się przemieszczać. A po drugie, nie brakuje posiadaczy jednośladów, którzy na motorze jeżdżą w trampkach. Oczywiście, ale jak mówi znane porzekadło: „wszystko jest do czasu”. W tym przypadku, do czasu pierwszej stłuczki czy upadku. Wtedy dopiero zaczynają się zastanawiać, jakie buty motocyklowe są im potrzebne. Specjalistyczne obuwie dedykowane fanom jednośladów wyposażone jest w elastyczną, odporną na oleje, kwasy, wszelkie tłuszcze oraz benzynę podeszwę, którą dodatkowo charakteryzuje antypoślizgowość. Znajdująca się w nich anatomiczna wkładka dopasowuje się do kształtu stopy, a liczne komory powietrza gwarantują komfort noszenia w każdych warunkach pogodowych, dodatkowo przedłużając czas życia butów i ich używania.

Jakie buty na motocykl wybrać?

W przypadku obuwia motocyklowego, jak i każdego innego, najważniejszą kwestią jest rozmiar. Prawidłowy dobór ma ogromne znaczenie nie tylko dla naszego komfortu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Co ważne, nie można kierować się noszonym na co dzień rozmiarem, a wykonać dokładny pomiar stopy i dopiero na tej zasadzie dokonać ostatecznego wyboru. Buty na motocykl nie mogę być ani luźne (przy pierwszej lepszej stłuczce spadną ze stopy), ani ciasne (wykonywane są z materiałów, które nie poddają się „rozbiciu”).

Rozmiar to jedno. Co jeszcze wziąć pod uwagę, gdy stoimy przed dylematem, jakie buty na motocykl kupić? Kolejna kwestia dotyczy długości cholewki. W sprzedaży można znaleźć fasony niskie, sięgające przed kostkę lub długie, dochodzące nawet do połowy łydki. Pierwsze dedykowane są fanom krótkich, spokojnych wypraw, w szczególności na bezpiecznych trasach. Z kolei długie, jako że gwarantują większy poziom stabilizacji i ochrony, mogą być używane podczas długich eskapad.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ