Dywaniki samochodowe – gumowe czy welurowe? Zalety i wady obu rodzajów

0
6591

Dywaniki samochodowe są bardzo ważne dla utrzymania czystości w aucie. Na rynku dostępne są ich dwa rodzaje – gumowe oraz welurowe. Jeżeli nie możesz zdecydować się, który z nich będzie lepszym wyborem do Twojego auta, zapraszamy do lektury tego artykułu! Omówimy w nim wady i zalety obu z nich.

Zalety dywaników gumowych

Dywaniki gumowe są przeznaczone przede wszystkim dla osób stawiających na praktyczność. Do ich zalet można bowiem zaliczyć trwałość i brak przepuszczania wilgoci. Z tego drugiego powodu można bez przeszkód stosować je również w chłodniejsze pory roku, ponieważ nie występuje w ich przypadku ryzyko, że nasiąkną w trakcie opadów, powodując nieprzyjemny zapach.

Warto wspomnieć, że czyszczenie dywaników gumowych nie sprawia kłopotu – wystarczy je spłukać. Bez problemu można zrobić to w bezdotykowych myjniach samoobsługowych, które w większości posiadają nawet uchwyty na dywaniki po bokach stanowisk do mycia.

Dla osób szukających przede wszystkim praktycznego rozwiązania nie bez znaczenia będzie także na pewno stosunkowo niska cena. Jednak jeżeli zależy nam na wyższej jakości, na rynku dostępne są także nieco droższe oryginalne modele.

Wady dywaników gumowych

Jakie są wady tego rodzaju dywaników? Warto wspomnieć chociażby, że większość z nich nie jest szczególnie atrakcyjna wizualnie. Co prawda można znaleźć modele cechujące się całkiem ciekawymi wzorami, jednak na interesujące kolory i złożone motywy nie można liczyć.

Dosyć często spotykaną wadą jest także wydzielanie niemiłej, gumowej woni. Aby tego uniknąć, warto zainteresować się np. znajdującymi się w sklepie motos.pl modelami emitującymi zamiast niej chociażby zapach wanilii.

Zalety dywaników welurowych

Dywaniki welurowe są z kolei propozycją dla miłośników przyjemnej estetyki. Dostępne są w wielu kolorach i wzorach, a często istnieje też możliwość zamówienia indywidualnego motywu. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by dostosować ich estetykę do wyglądu wnętrza auta.

Istnieje jeszcze kilka aspektów, z uwagi na które korzystanie z dywaników welurowych jest dużą przyjemnością. W przeciwieństwie do gumowych nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu gumy i nie nagrzewają się. Charakteryzuje je przy tym przyjemna w dotyku faktura, która przypomina domowy dywan. Dlatego jeżeli dołożymy starań, by zadbać o ich czystość i dostosować je do wyglądu wnętrza auta, możemy liczyć na bardzo przyjemną atmosferę w aucie!

Wady dywaników welurowych

Jak widać, dywaniki welurowe mają szereg atrakcyjnych zalet, jednak niestety nie są rozwiązaniem uniwersalnym. Ponieważ dosyć łatwo nasiąkają wodą, raczej nie korzysta się z nich w deszczowe i śnieżne pory. Gdy dywanik nasiąknie, konieczne będzie wyczyszczenie go z użyciem środków chemicznych, aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu. Jest to procedurą nieco bardziej złożoną niż czyszczenie dywaników gumowych.

Opisany tutaj problem można w pewnym stopniu zniwelować, jeżeli zdecydujemy się na dywanik o gęstym runie. Podobnie jak w przypadku domowego dywanu, gęstszy materiał jest łatwiejszy w czyszczeniu, a przy tym przyjemny w dotyku. W dalszym ciągu jednak dywaniki welurowe wymagają od użytkownika większej schludności niż gumowe.

[Głosów:6    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ