Jaki kask motocyklowy kupić?

0
3581

Dobranie kasku motocyklowego ma kluczowy wpływ na bezpieczeństwo i na komfort jazdy. O czym warto pamiętać przy poszukiwaniach odpowiedniego modelu?

W sklepach z artykułami motocyklowymi do wyboru mamy mnóstwo różnych typów kasków. Różnią się pomiędzy sobą konstrukcją, zastosowanymi materiałami, dodatkami, wykończeniem, kolorem i wzorami, a także cenami. Na co zatem powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, jeśli poszukujemy dobrego modelu? Zachęcamy do sprawdzenia naszych porad!

Rodzaj kasku motocyklowego

Zacznijmy od podstaw, a mianowicie od rodzaju kasku motocyklowego. Aktualnie kaski dzieli się najczęściej na cztery główne rodzaje, a mianowicie na kaski integralne, kaski szczękowe, kaski otwarte oraz kaski enduro.

Najbardziej zabudowane i także najbezpieczniejsze są kaski integralne, które są wykonane z jednego kawałka formowanego materiału wyposażonego w wizjer. Eksperci zalecają tego rodzaju kaski zarówno dla osób jeżdżących na motocyklach sportowych, jak i na skuterach.

Kaski szczękowe pozwalają na podnoszenie i opuszczanie części szczękowej. Po jej opuszczeniu kask zapewnia podobny poziom bezpieczeństwa jak integralny, ale musimy liczyć się z jego większym ciężarem. Z drugiej strony w takim kasku można łatwiej rozmawiać bez jego zdejmowania – wystarczy podnieść część szczękową.

Kaski otwarte z kolei są najczęściej spotykane w przypadku u właścicieli skuterów, chopperów i cruiserów. Są wykonane ze skorupy obejmującej tylko czoło oraz tylną część głowy – z przodu posiadają wizjer. Są lekkie, przewiewne, ale nie gwarantują maksymalnego bezpieczeństwa.

Kaski enduro są przeznaczone dla osób jeżdżących motocyklami enduro po bezdrożach oraz specjalnych torach crossowych.

Normy bezpieczeństwa

Dobry kask motocyklowy powinien spełniać normy bezpieczeństwa zgodnie z obowiązującą w Europie normą ECE 22-05. Szczegółowe oznaczenie atestu możemy znaleźć najczęściej na zapięciu paska kasku oraz z tyłu kasku.

Stosuje się też inne oznaczenia bezpieczeństwa, między innymi standardy Snell oraz SHARP (Safety Helmet Assessment and Rating Programme).

Materiał na kask

To od niego zależy poziom bezpieczeństwa kasku oraz jego ciężar. Aktualnie kaski wykonuje się z materiałów termoplastycznych lub kompozytowych.

Najczęściej stosowanym materiałem termoplastycznym na kask jest poliwęglan, który jest odporny na odkształcenia, wysokie i niskie temperatury, a także jest bardzo wytrzymały. Ich plusem jest też dość przystępna cena.

Droższe są z kolei kaski z włókien kompozytowych, na przykład z włókna szklanego, węglowego, kevlaru, które spajane są żywicami syntetycznymi. Specjalna budowa zapewnia im bardzo dobrą odporność na zagniecenia, pęknięcia, odkształcenia, niskie i wysokie temperatury. Niemalże wszystkie najbezpieczniejsze kaski wykonane są z włókien kompozytowych. Takie kaski oferuje też firma https://schuberth.com.pl/.

Systemy wentylacyjne

Kask powinien posiadać odpowiedni system wentylacyjny zapewniający komfort jazdy na dłuższych trasach i przy wyższych temperaturach. Pozwala także na uniknięcie zaparowania szyby wizjera.

Wnętrze kasku

Wyjmowane elementy wnętrza kasku jak boczki i wyściółka to duży plus – wtedy można łatwiej utrzymać je w czystości. W bardziej zaawansowanych typach kasków można znaleźć pompowane wyściółki dopasowujące się do kształtu głowy użytkownika.

Waga

Dobry kask nie powinien ważyć zbyt dużo, ponieważ może wtedy nieznośnie ciążyć podczas jazdy. Najlżejsze kaski to te otwarte, ale jeśli zależy nam na większym bezpieczeństwie, lepiej wybrać kask integralny – ciężar takich kasków to zwykle od około 1,35 kilograma do 1,6 kilograma. Najcięższe są kaski szczękowe.

Rozmiar kasku

Nie zapominajmy też o jeszcze jednej ważnej kwestii przy doborze odpowiedniego kasku motocyklowego, a mianowicie o jego rozmiarze. Dobry kask powinien być dobrze dopasowany do całej powierzchni głowy – nie może być ani zbyt ciasny, ani zbyt luźny, ponieważ będzie niekomfortowy i nie zapewni on wtedy maksymalnej ochrony dla użytkownika motocykla czy motoroweru.

[Głosów:4    Średnia:4.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ