Jaką maszynę polerską wybrać?

0
3507

Wybór maszyny polerskiej do lakieru nie jest łatwy. Już po chwili poszukiwań można się zniechęcić – nie dość, że mają kilku rodzajów, to dostępne zarówno takie za niewiele ponad 100 zł, jak i takie za 2 000 zł. Jaką powinien wybrać początkujący, a jaką profesjonalista? Gdzie ją kupić? Wyjaśniamy.

Maszyny polerskie – rodzaje

Na początek warto podkreślić, że maszyny do polerowania lakieru są różne. Zasadniczo można je podzielić na dwa rodzaje: rotacyjną i mimośrodową. Na rynku są też dostępne maszyny do polerowania samochodu planetarne, które łączą zalety obu polerek.

  • Maszyna mimośrodowa (Dual Action) – obok maszyny rotacyjnej najpopularniejsza maszyna na rynku. Wykonuje ruchy mimośrodowe ze skokiem, czyli w praktyce działa i rotacyjnie i oscylacyjnie. Lakier tą polerką ściera się wolniej, a ciepło jest lepiej rozproszone. Dzięki temu maszyny Dual Action poleca się początkującym, ale trzeba pamiętać, że praca nią trwa długo (nawet profesjonalistom zajmuje to dużo czasu, czasami 2-2 dni). To też dobre maszyny do wykańczania trudnych powierzchni. Trudno zepsuć nimi lakier.
    Zakup maszyny Dual Action warto przemyśleć, bo słabej jakości będzie się bardzo trzęsła. Używana sporadycznie nie będzie przeszkadzać, ale do wypolerowania kilku aut może zniechęcić. Dobre, ale i droższe modele zapewniają komfort pracy. Średnia półka zaczyna się mniej więcej od 500-600 zł.
  • Maszyna rotacyjna – bardzo popularna maszyna o prostej budowie. Wykonuje jedynie ruch obrotowy, a ceny najtańszej zaczynają się już od 100 zł. Różnią się one od droższych modeli wyważeniem. Maszyny polerskie rotacyjne do profesjonalnego użytku mają dobrą stabilizację, utrzymują określoną prędkość obrotową, nie przegrzewa się. Słabsza maszyna dość szybko zwolni z powodu przegrzania i zużyje się, ale do okazjonalnego użytku w zupełności wystarczy.
    Trzeba jednak podkreślić, że początkujący może łatwo uszkodzić lakier maszyną rotacyjną. Prawdopodobnie nie wydobędzie z niego głębokiego połysku. Rotacyjne maszyny sprawiają się najlepiej w doświadczonych rękach.
  • Maszyna planetarna – łączy siłę cięcia maszyny rotacyjnej z bezpieczeństwem użytkowania Dual Action. Jej ruch jest oscylacyjny. To maszyny z wyższej półki, mało popularne. Produkuje je np. firma Rupes.
  • Minipolerki – niewielkie maszyny polerskie z talerzami o małej średnicy (np. 80 mm). Mają też małą moc. Doskonale się nadają do polerowanie trudno dostępnych miejsc np. słupków karoserii i lakierowanych elementów wnętrza. Są swego rodzaju dodatkiem do standardowych maszyn.

Gdzie kupić dobrą maszynę do polerowania lakieru?

Maszyny do polerowania lakieru można kupić w każdym sklepie narzędziowym i motoryzacyjnym. Szczególnie polecamy jednak sklepy online – ze względu na duży asortyment i lepszą cenę. Pamiętaj też, aby przed zakupem zastanowić się, czy nie lepsza będzie wizyta w dobrym studio auto detailingowym.

[Głosów:13    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ