Jakie opony do auta dostawczego?

0
3060
Jakie opony do auta dostawczego?

Samochody dostawcze to specyficzna forma pojazdów, bardzo użytecznych w swojej postaci. Jednak jak na specjalny rodzaj maszyny przystało, potrzebują równie wyjątkowych akcesoriów. Wśród nich wiodącą rolę odgrywają opony. Jakie mają być te najlepsze?

Po primo: nośność

O ile w przypadku aut osobowych nośność opon mierzyć można według ich rozmiaru, o tyle w przypadku aut dostawczych sytuacja się zmienia. Tu wyznacznikiem będzie maksymalna dopuszczalna masa całkowita pojazdu oraz jego ładowność. Im większa wartość, tym wyższą nośnością powinny się charakteryzować opony.

Ale dla dobrych matematyków przyda się uniwersalny wzór, ułatwiający podjęcie dobrej decyzji przy zakupie opon. Wystarczy podzielić dopuszczalną masę całkowitą auta przez liczbę kół przez nie posiadanych. Wynik ma stanowić wyznacznik wielkości nośności – ta ma być niewiele większa, niż otrzymany wynik dzielenia.

Opony wzmacniane i sygnowane

Nierzadko w przypadku aut dostawczych informacja o nośności podana jest na specjalnych naklejkach, umieszczonych najczęściej na słupku przy drzwiach kierowcy. Tam można dowiedzieć się, jaką wartość ma mieć opona oraz na jakiej prędkości może być użytkowana.

Warto znać wyniki testów

Przy wyborze odpowiednich opon można też kierować się wynikami testów, najlepiej tych pochodzących od niezależnych podmiotów. Cenne rady znaleźć można również na specjalnie dedykowanych forach czy grupach internetowych, które warto śledzić.

Efektywność energetyczna opony

Zgodnie z przepisami zatwierdzonymi w listopadzie 2012 roku, według rozporządzenia WE 1222/2009, wszystkie nowe opony powinny posiadać etykietę informacyjną. Tam właśnie literami od A do G oznacza się klasę energetyczną, przy czym wynik A oznacza produkty najbardziej oszczędne, a jednocześnie charakteryzujące się także najniższymi oporami toczenia.

Ważna droga hamowania

Zachowanie opony na mokrej nawierzchni to kolejny ważny czynnik. W specyfikacji określany za pomocą liter, podobnie jak w badaniu energetyczności, pozwala na klasyfikację od A do G. Pierwsza litera alfabetu gwarantuje, że droga hamowania danej opony będzie najkrótsza.

Decydując się na wybór odpowiednich opon, pamiętajmy: mają mieć niską ścieralność, najwyższą wytrzymałość oraz gwarantować mają najbardziej optymalny poziom bezpieczeństwa. Niech te czynniki będą decydujące zawsze.

[Głosów:2    Średnia:3/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZadbany lakier na karoserii
Następny artykułJak szybko zmienić kolor felg?

Czy można żyć bez motoryzacji? W moim przypadku zdecydowanie NIE! Uwielbiam dłubać godzinami pod maską swojej wysłużonej Skody i nieustannie uczyć się nowych ciekawostek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ