Opony motocyklowe — najważniejsze porady zakupowe

0
968
Opony motocyklowe

Każdy właściciel motocyklu staje w sytuacji, gdy potrzebuje kupić nowe opony do swojej maszyny. Wybór dostępnych modeli opon jest bardzo szeroki, co z jednej strony ułatwia poszukiwania, z drugiej natomiast może nieco utrudnić. Wśród wielu dostępnych znajdziesz opony o rozmaitych rozmiarach, konstrukcji, bieżniku oraz innych parametrach. Poniżej przyglądamy się im z bliska oraz staramy się podpowiedzieć — jak w gąszczu dostępnych opon odnaleźć produkt idealnie dopasowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz maszyny. 

Opony dopasowane do motocykla — czyli jakie? 

Opony motocyklowe należy dobierać między innymi pod kątem ich rozmiaru. Nie warto sięgać po opony ani mniejsze, ani większe niż docelowy rozmiar przewidziany przez producenta Twojego motocyklu. Nawet jeśli dana opona wyglądałaby wyjątkowo dobrze, zwiększając przy okazji rozmiary samego pojazdu, czyniąc go bardziej agresywnym i dynamicznym. Niestety, ale niedopasowany rozmiar w każdej sytuacji będzie działał na niekorzyść motocyklu. 

Przede wszystkim — niewłaściwie dobrany rozmiar będzie powodował obtarcia łańcucha lub wahacza. Ponadto, opona dobrana do nieodpowiedniej felgi, po prostu straci swój właściwy kształt po założeniu. Zaleca się także, by w trakcie zakupów zwrócić uwagę na profil opony, którego również nie należy zmieniać względem zaleceń producenta. 

Rodzaj opony a rodzaj motocykla 

Opony motocyklowe można podzielić na kilka podstawowych kategorii, w zależności od sposobu jazdy i wykorzystania pojazdu. Najpopularniejsze są opony sportowo-turystyczne, o dość uniwersalnym zastosowaniu i przeznaczeniu. Opony takie są żywotne, odporne na uszkodzenia, a także pomagają w bezpiecznej jeździe, w różnych warunkach atmosferycznych. 

Opony sportowe posiadają odmiennie wyprofilowany bieżnik oraz konstrukcję. Zostały także wykonane przy użyciu odmiennych mieszanek składników. Dzięki temu opony sportowe są przystosowane do radzenia sobie w bardziej wymagających okolicznościach pogodowych oraz na trudniejszych nawierzchniach. W każdych warunkach pomogą wycisnąć maksimum możliwości z Twojej maszyny. Z ofertą opon sportowych zapoznasz się pod linkiem: https://skyseba.pl/opony-motocyklowe-sportowe

Wielu kierowców motocykli sięga także po opony terenowe. Są one przeznaczone do jazdy off-road’owej, czyli poza terenami zabudowanymi, na gruncie nieutwardzonym. W oponach takich wykorzystano specjalne mieszanki umożliwiające sprawną jazdę po nawierzchni miękkiej — błocie, piaskach, żwirku. Specjalnie wyprofilowany bieżnik gwarantuje maksymalną przyczepność oraz stabilność — także w trakcie hamowania, szybkiej jazdy i wchodzenia w zakręty. 

Opony turystyczne stosuje się natomiast w pojazdach turystycznych oraz klasycznych. Opony takie gwarantują duży poziom odporności na oddziaływania szkodliwe, przyczepność oraz bezpieczeństwo w trakcie jazdy. W kategorii tej znajduje się mnóstwo dostępnych modeli, wśród których znajdziesz także opony o wysoce estetycznych parametrach. Będą to między innymi opony wyposażone w białe paski po bokach lub posiadające nieco odmienny krój bieżnika. 

Oprócz wymienionych znajdziesz także odmienne kategorie opon motocyklowych o specjalistycznym zastosowaniu. Wymienić można między innymi opony wyścigowe (do jazdy po nawierzchni mokrej lub suchej), opony sportowo-szosowe, terenowo-szosowe, do skuterów i do motocykli klasycznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ