Zadbany lakier na karoserii

0
2841
Zadbany lakier na karoserii

Karoseria samochodowa, niezależnie od pogody czy pory roku, nieustannie narażona jest na szkodliwy wpływa warunków atmosferycznych. A o ulubione auto, podobnie jak o ukochane dziecko, należy dbać.

Co niszczy lakier?

Największe szkody dla samochodowej karoserii wyrządzane są przez kiepską i bardzo zdradliwą pogodę jesienno-zimową. To wówczas powstaje więcej korozji – i to nie tylko na skutek nieustannie padających deszczy, ale również z powodu szkodliwego działania środków chemicznych stosowanych przez służby drogowe.

To nie jest jednak tak, że wiosną czy latem nasze auto jest całkowicie bezpieczne. Niekorzystny wpływ promieniowania słonecznego sprawia, że lakier matowieje, tracąc przy tym na swojej atrakcyjności. Ogólnemu wyglądowi karoserii nie służy też kontakt z owadami czy ptasimi odchodami.

Właściwa pielęgnacja to podstawa

Lakier stanowi prawdziwą ozdobę naszego auta, jego znak rozpoznawczy. Aby jak najdłużej utrzymać auto w pełni błysku, należy regularnie i odpowiednio je pielęgnować. Spośród zabiegów pielęgnujących, prym wiedzie regularne mycie auta przy pomocy profesjonalnych środków. Jedynie szampon samochodowy będzie potrafił skutecznie rozprawić się z zabrudzeniami i zapewnić optymalną żywotność lakieru.

Do zabiegów pielęgnacyjnych zaliczyć należy również zabezpieczanie wszelkiego rodzaju niewielkich odprysków na lakierze. I tutaj świetnie sprawdzą się pasty polerskie. Jeśli zaś sytuacja wymaga większej precyzji i czasu – wówczas nie pozostaje nic innego, jak wizyta u lakiernika.

Po myciu – wosk

Skuteczne działanie woskowania możliwe jest dopiero wówczas, gdy auto będzie absolutnie czyste. To wosk właśnie tworzy na karoserii specjalną, cieniutką warstwę ochronną, wydobywając większy błysk lakieru. Regularne woskowanie przyzwyczai właścicieli auta również do tego, że będzie ono mniej podatne na zabrudzenia i wszelkie niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Optymalną temperaturą dla zabiegu woskowania pozostaje 15 – 25 stopni Celsjusza.

A na duże zniszczenia tylko polerowanie

W przypadku dużych i bardzo widocznych zniszczeń karoserii zdecydować się można jedynie na polerowanie mechaniczne. To popularne rozwiązanie, które proponują nie tylko fachowcy z zakładów blacharsko – lakierników, ale również pasjonaci – amatorzy. Każde polerowanie jednak ma swoją wadę – za każdym razem zmniejsza grubość lakieru.

Wizytówką każdego zadbanego auta, a jednocześnie i jego właściciela, jest piękny i lśniący lakier. Taki, w którym można niemal się przejrzeć. Takim właśnie przykładem naprawdę warto świecić.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułIdealne boksy dachowe
Następny artykułJakie opony do auta dostawczego?

Czy można żyć bez motoryzacji? W moim przypadku zdecydowanie NIE! Uwielbiam dłubać godzinami pod maską swojej wysłużonej Skody i nieustannie uczyć się nowych ciekawostek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ