Ogumienie samochodowe odgrywa bardzo istotną rolę, jeśli chodzi o utrzymywanie odpowiedniego poziomu komfortu oraz bezpieczeństwa podróżowania. Trzeba jednak pamiętać, że z wiekiem oraz wraz z kolejnymi pokonywanymi kilometrami opony ulegają zużyciu. Ich bieżnik stopniowo się ściera i staje się coraz płytszy. W wyniku takiego zjawiska, ogumienie traci swoje optymalne właściwości jezdne, takie jak stabilność jazdy, przyczepność na różnych nawierzchniach i krótka droga hamowania. Warto uzyskać więcej informacji na temat najważniejszych objawów świadczących o zużyciu opon.
Zużycie opon – jakie objawy o tym świadczą?
Podstawowym parametrem, który świadczy o zużyciu opon, jest głębokość bieżnika. Należy kontrolować go regularnie, aby na bieżąco uzyskiwać informacje na temat bieżnika i jego stanu w oponach. Można to robić na kilka sposobów. Wielu producentów stosuje specjalne kolorowe wskaźniki, które stają się widoczne na oponach po osiągnięciu konkretnej głębokości bieżnika. Inne metody to wkładanie monet między klocki bieżnika albo użycie patyka, ołówka i linijki. Sprawdzanie głębokości jest więc bardzo proste.
Zgodnie z przepisami kierowca ma obowiązek wymienić opony na lepsze, gdy bieżnik osiągnie głębokość 1,6 mm. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z oponą, która straciła prawie 50% swoich właściwości, więc ma to negatywny wpływ na ogólny komfort i bezpieczeństwo jazdy. W związku z tym eksperci zalecają, aby wymieniać opony znacznie prędzej. Najlepsze w tym przypadku są opony z gwarancją. Rozwiązaniem mogą być nowe opony Firestone.W przypadku ogumienia zimowego, dobrym pomysłem jest wymiana przy bieżniku o głębokości 4-5 mm, natomiast przy oponach letnich wartość ta wynosi 3 mm.
O zużyciu wykluczającym oponę z dalszego użytkowania, świadczą również poniższe czynniki:
- zdeformowana albo widoczna drutówka,
- odklejanie się bieżnika oraz inne formy rozwarstwiania i separacji elementów ogumienia,
- pęknięcia, wybrzuszenia i inne objawy zniszczenia bocznej ściany opony,
- plamy wewnątrz opony,
- rozdarcia, pęknięcia oraz inne uszkodzenia świadczące o wyeksploatowaniu produktu.
Nie wszystko widać na pierwszy rzut oka. Czasami ustalenie stanu opony i jej przydatności do dalszego użytkowania wiąże się z koniecznością skorzystania z usług wyspecjalizowanego serwisu wulkanizacyjnego. Jeśli jakieś wady pojawiają się zbyt szybko, wówczas należy dokonać reklamacji ogumienia. W przypadku starych zużytych opon rozwiązaniem problemu jest po prostu zakup nowego ogumienia i jego wymiana.
Dbanie o stan ogumienia w samochodzie
Praktycznie każdy kierowca powinien doskonale wiedzieć jakie czynniki wpływają na zużycie ogumienia samochodowego. Istotną sprawą jest więc odpowiednie dbanie o opony, aby nie utraciły swoich optymalnych właściwości zbyt szybko. Dobrze jest więc zwrócić uwagę na poniższe kwestie:
- nieprzekraczanie maksymalnego obciążenia wskazywanego poprzez indeks nośności opony,
- kontrola ciśnienia powietrza w ogumieniu i utrzymywanie go na stałym, optymalnym poziomie, który jest zalecany przez producenta,
- unikanie gwałtownego przyspieszania i hamowania powodującego przyspieszenie zużycia,
- unikanie najeżdżania na krawężniki, szybkiego jeżdżenia po dziurach, itp.,
- prawidłowe sezonowe przechowywanie ogumienia w optymalnych warunkach,
- regularne sprawdzanie stanu opon, a także zawieszenia w pojeździe.
Szczególnie istotną sprawą jest utrzymywanie właściwego ciśnienia w oponach. Jeśli jest ono zbyt wysokie lub za niskie, wówczas może dojść do przyspieszenia zużycia opon o nawet 30%. Dobrze jest przestrzegać powyższych zasad, aby cieszyć się optymalnymi właściwościami opon przez jak najdłuższy czas.