Jak korzystnie kupić samochód?

0
2765

Samochód to często tylko środek transportu, czasami narzędzie pracy, ale także niekiedy pasja, którą chcemy się pochwalić. Bez względu jednak na cel, w jakim kupujemy auto, ten krok powinien być przemyślany. Dotyczy to zarówno pojazdów nowych, jak i używanych.

Rynek motoryzacyjny w Polsce nie zwalnia tempa rozwoju już od kilkunastu miesięcy. W 2016 roku ponad 1,3 mln samochodów osobowych w naszym kraju zmieniło właściciela według CEPiK. W tej grupie były auta używane i nowe. Samochody stają się coraz bardziej dostępne dla Polaków. W ubiegłym roku po krajowych drogach jeździło już 21675 tys. sztuk aut. Większa dostępność pojazdów nie oznacza jednak, że zawsze można je kupić korzystnie. Trzeba zwrócić uwagę na wiele różnych aspektów i nie postępować pochopnie, aby nabycie auta nie przysporzyło kłopotów. Oto zasady, które warto przestrzegać, kupując samochód:

1. Zastanów się, czego potrzebujesz

Zanim w ogóle zaczniemy poszukiwać auta, należy przeanalizować nasze potrzeby. Przede wszystkim trzeba podjąć decyzję, czy szukamy pojazdu w salonie dealera, czy wystarczy nam auto używane. Oczywiście tutaj musimy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności nasze możliwości finansowe. Trzeba zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania wobec samochodu, w jakich celach będziemy go użytkować, czy potrzebujemy duży bagażnik, jak wiele osób będziemy przewozili itp. Te wszystkie kwestie pozwolą nam odpowiedzieć na pytanie, czy potrzebujemy auta dużego, czy wystarczy mniejsze, dla którego łatwiej znaleźć miejsce parkingowe, czy zależy nam na niskim spalaniu itd. Przy wyborze marki i modelu warto posiłkować się różnymi rankingami niezawodności, które łatwo znaleźć w internecie i sprawdzić, co kupują inni (na przykład na stronie Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego).

2. Poczekaj na obniżkę cen

W niektórych okresach roku można zaobserwować wyraźny spadek cen samochodów. Dotyczy to aut nowych, jak i używanych. Ceny spadają przede wszystkim, gdy mamy „martwy sezon”, gdy widać wyraźnie mniejsze zainteresowanie klientów. Tak reaguje najczęściej rynek wtórny. Rozłożenie „martwych sezonów” zmienia się na przestrzeni lat. Jeszcze jakiś czas temu auta używane dobrze sprzedawały się latem, obecnie wielu potencjalnych kupców wyjeżdża na wakacje, a tuż przed wrześniem Polacy koncentrują się głównie na wyprawkach szkolnych. To sprawia, że w wakacje trudniej sprzedać samochód i jego cena spada. Podobnie jest późną jesienią i zimą. Wtedy najlepiej szukać okazji na rynku wtórnym.

W przypadku samochodów nowych sprawa wygląda nieco inaczej. Do salonów najlepiej udać się pod koniec roku lub na jego początku. Wtedy właśnie dealerzy wyprzedają auta z poprzedniego rocznika i pojawiają się najbardziej atrakcyjne promocje.

3. Wybierz metodę finansowania

Wybór odpowiedniej metody finansowania nabycia samochodu ma często kluczowe znaczenie i wpływa na to, czy nasz zakup będziemy mogli rzeczywiście uznać za korzystny. Jak wynika z badań Kantar TNS, 53% Polaków płaci za auto gotówką, natomiast 26% korzysta z kredytu. Jeśli już decydujemy się na to ostatnie rozwiązanie, warto wybrać kredyt samochodowy zamiast gotówkowego.

Kredyt celowy na samochód jest dużo tańszy niż kredyt gotówkowy, a do tego można go przeznaczyć na zakup dowolnego pojazdu, na przykład motocykla lub nawet maszyny rolniczej. Coraz więcej banków oferuje tego rodzaju niskooprocentowane kredyty, widząc rosnące zapotrzebowanie rynku – zauważa doradca Inbank Polska. – Warto jednak pamiętać, że kredyty motoryzacyjne są najczęściej zabezpieczane na pojeździe, chociaż zdarzają się oferty bez takiego zabezpieczenia, jak w naszym banku, gdzie dodatkowo można zaciągnąć kredyt większy niż wartość samochodu, a formalności załatwimy przez internet – dodaje przedstawiciel Inbank Polska.

4. Korzystaj z rad fachowca

Jeśli nie jesteśmy specjalistą od motoryzacji lub mechanikiem samochodowym, warto przy zakupie auta skorzystać z rad fachowca. Dotyczy to przede wszystkim pojazdów używanych. Sprzedawcy stosują różne triki, aby przekonać nas, że takie auta są w idealnym stanie technicznym. Najczęściej tak nie jest. Fachowiec może wyłapać ewentualne mankamenty interesującego nas samochodu, co może uchronić nas od zakupu niesprawnego pojazdu lub powypadkowego. Przed podpisaniem umowy warto także zaprowadzić auto na stację diagnostyczną i tam dokonać ostatecznych oględzin.

5. Nie zapomnij o jeździe próbnej

Badanie Kantar TNS pokazuje, że 53% Polaków nie wykonuje jazdy próbnej przed zakupem samochodu. To poważny błąd. Trudno ocenić, jak naprawdę spisuje się auto, jeśli nie będziemy nim jeździli co najmniej przez kilkanaście minut. To pozwoli sprawdzić, czy silnik pracuje równomiernie, jakie w rzeczywistości przyspieszenie ma pojazd, jaki jest komfort jazdy, czy nic nie stuka w kołach, jak sprawdza się klimatyzacja, zawieszenie, skrzynia biegów itp.

6. Sprawdź dokumenty i numer VIN

Kupując auto z salonu, nie musimy się bać, że coś może być nie tak z jego statusem prawnym lub dokumentacją. Jednak w przypadku samochodu używanego mogą pojawić się problemy. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, należy dokładnie sprawdzić dokumenty auta, kartę pojazdu i zapytać o książkę serwisową. Jeśli samochód został właśnie sprowadzony i właściciel nie zdążył go zarejestrować, warto przejrzeć dokumenty celne i akcyzę. Koniecznie trzeba sprawdzić numer VIN, dzięki któremu poznamy historię pojazdu.

Zakup samochodu nowego lub używanego może być dobrą inwestycją, ale musi być przeprowadzony z głową. Tylko wtedy nabycie auta będzie korzystne, a sam pojazd nie stanie się dla nas źródłem kłopotów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ