Stacja do odzyskiwania czynnika chłodzącego. Czy naprawdę jest dobrą inwestycją?

0
754
Czynnik chłodzący

Klimatyzacja jest niezbędnym elementem wyposażenia wielu pojazdów. Zapewnia optymalną temperaturę wewnątrz pojazdu niezależnie od pory roku i sprawia, że każdy, kto wsiada do auta, po prostu czuje się lepiej. Niestety, podobnie jak wszystkie inne układy, również klimatyzacja może ulec awarii. Wówczas nie pozostaje nic innego jak jej naprawa, która powinna zacząć się od usunięcia czynnika chłodzącego.

Czym jest czynnik chłodzący?

Czynnik chłodzący (obecnie jest to HFC i HCFC) jest niezbędnym płynem, który znajduje się w klimatyzacji. To on odpowiada za odbieranie ciepła z przepływającego przez klimatyzację powietrza, a co za tym idzie za efektywne działanie całego urządzenia.

Czynnik chłodzący to specjalny płyn, który posiada dużą pojemność cieplną i szybko pochłania ciepło z otoczenia. Jednocześnie jednak w trakcie ewentualnych usterek może z łatwością uciekać z układu, prowadząc tym samym do nieefektywnej pracy. Wówczas, w celu dokonania naprawy, nie tylko konieczne jest zlokalizowanie jej miejsca, ale także wypompowanie całego czynnika chłodzącego.

Jak usunąć czynnik chłodzący?

Znajdujący się w samochodowej klimatyzacji czynnik chłodzący musi zostać z niej usunięty zanim rozpocznie się naprawa. Najlepiej wykorzystać w tym celu specjalnie zaprojektowane urządzenie, jakim jest stacja odzysku czynnika chłodzącego. Pozwala ona na jego skuteczne wypompowanie z układu i gwarantuje, że cały proces przebiegnie w sposób w pełni kontrolowany.

Jak zbudowana jest stacja odzysku czynnika chłodzącego z klimatyzacji samochodowych?

Małe, przenośne i bardzo poręczne stacje odzyskiwania czynnika chłodzącego są urządzeniami bardzo skutecznymi. Pracują skutecznie z wieloma czynnikami chłodniczymi (HFC i HCFC). Dostępne w ClimaPartner stacje są przy tym zbudowane tak, aby posługiwanie się nimi było bardzo intuicyjne. Zostały wyposażone w pokrętło, które umożliwia usprawnienie całego procesu.

Na uwagę zasługuje prosta konstrukcja i niewielkie rozmiary urządzeń. To właśnie dzięki tym cechom można z łatwością transportować stację w inne miejsce, ale też korzystać z niej w niewielkim garażu. Jednocześnie stacje odzyskiwania czynnika chłodzącego zawierają separator oleju, który pozwala na oczyszczenie HFC lub HCFC. Ostatnim ważnym elementem konstrukcyjnym jest manometr, który ułatwia prowadzenie całego procesu opróżniania klimatyzacji w sposób płynny, bezpieczny i dobrze kontrolowany.

Stacja podnosi bezpieczeństwo pracy z klimatyzacją

Stacja do odzyskiwania czynnika chłodniczego pozwala na jego jednoczesne oczyszczenie z oleju. Dzięki temu zapewnia wolniejsze zużywanie się części auta w trakcie eksploatacji i wspomaga bezawaryjną pracę pojazdu. Dodatkowo ułatwia czyszczenie i konserwację klimatyzacji, a także umożliwia wykonanie prostej diagnostyki układu nawet w warunkach domowych.

Bezpieczniejsza praca z czynnikami chłodniczymi jest ważna zarówno dla użytkowników prywatnych, którzy będą korzystać ze stacji wyłącznie dla siebie, jak i dla użytkowników firmowych. Ci ostatni wykorzystają ją do skutecznego oczyszczania układu również w zakładzie mechanicznym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ