Oklejanie aut folią w celu zmiany koloru nie jest nowym wynalazkiem. W warsztatach samochodowych spotykamy się z tą metodą już od wielu lat. Sprawdźmy, jaką trwałością cechuje się folia samochodowa i jakich efektów możemy się spodziewać.
Folie samochodowe – dlaczego warto?
Pokrycie karoserii samochodowej folią niewątpliwie ma sporo zalet. Oprócz oczywistej – czyli zmiany koloru auta, czy ewentualnie jego odświeżenia – możemy równocześnie chronić karoserię przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi. W przypadku, gdy oryginalna powłoka auta jest stara, zniszczona lub zmatowiona, folia samochodowa pozwoli odzyskać autu atrakcyjny wygląd. Jednak nawet dla nowych aut jej nałożenie ma sens. Zwłaszcza jeśli nasz samochód mamy zamiar poddawać działaniu ekstremalnych warunków. Dzięki takiemu rozwiązaniu folia będzie służyła jako zabezpieczenie oryginalnego lakieru. Po kilku latach można ją bez problemu zdjąć, a karoseria wyglądać będzie ciągle jak nowa.
Jaki rodzaj folii wybrać?
Jedną z najbardziej popularnych metod „foliowania” samochodu jest folia z tzw. arkusza. Wbrew pozorom doklejanie odpowiednich kawałków folii jest mniej pracochłonne od lakierowania. Niezbędna jest jednak w tym przypadku pomoc fachowca, który dobierze właściwą folię i prawidłowo ją naklei. Ile trzeba zapłacić za pracę wrappera? Oklejanie średniej wielkości auta kosztuje od 2,5 do 3,5 tysięcy złotych.
Niestety oklejanie auta folią z arkusza może rodzić niemałe problemy. Gdy folia już straci swój pierwotny urok i zwyczajnie się zużyje, jej zdjęcie może okazać się niełatwe. Przy braku wprawy, możemy nawet doprowadzić do ściągania jej razem z oryginalnym lakierem. Do tego, aby tego uniknąć niezbędna będzie nam również pomoc fachowca. Alternatywą dla folii z arkusza jest folia natryskowa, która pozwala nam uniknąć takich „nieprzyjemności”.
Dlaczego folia natryskowa?
Folia natryskowa łączy w sobie zalety znanej nam już doskonale folii z arkusza i wykorzystuje nowe technologie, które sprawiają, że jest o wiele łatwiejsza w obsłudze. Dla wszystkich tych, którzy chcą posiadać auto w oryginalnym kolorze, nie będzie to stanowiło problemu. Oprócz tych podstawowych, które znajdziemy przy foliach arkuszowych, w natryskach będziemy mogli wybierać spośród znacznie większej liczby barw. Co więcej, przy zastosowaniu folii natryskowej możliwe jest również cieniowanie. Manipulując natryskiem, można również dotrzeć w trudno dostępne miejsca i umieszczać folię na nieregularnych kształtach. A jeśli w czasie jej eksploatacji pojawiają się drobne ubytki, możemy ją bez przeszkód naprawić punktowo.
Powłoka nakładana za pomocą natrysku jest znacznie mocniejsza i grubsza od zwyczajnych folii samochodowych. Co więcej, cechuje się również większą elastycznością, co sprawia, że nie tylko łatwiej się ją nakłada i zdejmuje, ale również gwarantuje większą ochronę dla oryginalnej karoserii auta. Również przed uderzeniami kamieni. Cena? Za natryskowe nakładanie folii na średniej wielkości auto zapłacimy około 1.5 tysiąca złotych.