Pierwszy samochód

0
4756

Wybór pierwszego samochodu jest bardzo istotny. Musimy wziąć pod uwagę nie tylko cenę, ale też przeznaczenie, a raczej jak będziemy chcieli z niego użytkować i czy wolimy nowy, czy starszy samochód.

Przeznaczenie to pierwsza rzecz, jaką należy wziąć pod uwagę. I tu trzeba zadać sobie szereg pytań: Czy będziemy poruszać się po mieście? Czy planujemy jakieś dłuższe podróże? Czy często jeździmy? Czy będzie to samochód tylko dla nas?

Analiza naszych potrzeb jest bardzo istotna, bo nie warto wydawać dużych pieniędzy, jeśli samochód będzie nam potrzebny sporadycznie. Na przykład na wyjazdy poza miasto raz w miesiącu. Z drugiej strony, jeśli wiemy, że będziemy intensywnie podróżować lepiej wydać trochę więcej pieniędzy, żeby później koszta napraw czy samej eksploatacji były nieco mniejsze.

No i tu przechodzimy do bardzo istotnej rzeczy, a więc nasze finanse. Tak bardzo łatwo się wydaje, problem jest w tym, skąd wziął potrzebne nam środki. Nie warto wydawać zbyt dużych pieniędzy na samochód, jeśli mielibyśmy się zapożyczać. Choć faktycznie banki oferują nam często kredyty o bardzo niskim oprocentowaniu i z chęcią udzieliłby nam wsparcia. Jednak samochody do 20 tys. też mogą spełnić nasze oczekiwania, a kredyt możemy pozostawić np. na zakup mieszkania. Czasem jednak i tak będziemy potrzebować kredytu, lecz lepiej skorzystać z mniejszej kwoty niż zapożyczać się tylko, żeby coś udowodnić.

Kolejną ważna kwestią jest sam samochód. Nasze oczekiwania. Tak, każdy chciałby sprawny, szybki, elegancki samochód, którym mógłby się pochwalić wśród znajomych, ale także cieszyć się komfortem, który daje nam nasz pojazd.

Jeśli zdecydowaliśmy się na mniejszy, rozsądniejszy wydatek z pewnością, będziemy szukać wśród samochodów używanych.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę standardowo na rok produkcji, ogólny przebieg. Też weźmy pod uwagę kwestie ekonomiczne, a więc czy szukamy samochodu na gaz czy na benzynę.

Przy wyborze takiego samochodu powinniśmy uwzględnić ewentualne koszty naprawy. Niestety, nie dowiemy się wszystkiego w trakcie zakupu, gdyż każdy stara się ukryć niedoskonałości samochodu, który chce sprzedać. Więc warto być sceptycznym przy zakupie, natomiast nie należy w ogóle rezygnować z takiego zakupu.

Prawda jest taka, że użytkowanie samochodu wiąże się zawsze z jakimiś kosztami, jak każda przyjemność na którą sobie pozwalamy. A skoro zaoszczędziliśmy na samym kupnie to warto mieć w głowie, że możemy wydać nasze środki na dodatkowe prace przy samochodzie.

Niektórzy znający się na motoryzacji wolą czasem zainwestować mniej i sami remontują swoje pojazdy. Jest to z pewnością dobry sposób, lecz wymaga od nas umiejętności.

W końcu kiedy weźmiemy pod uwagę bliżej wspomniane czynniki, powinniśmy już wiedzieć czego mniej więcej oczekujemy od naszego pojazdu. Teraz wystarczy poszukać samochodu, który optymalnie zaspokoi nasze potrzeby. Można ich szukać na portalach społecznościowych w grupach do tego przeznaczonych, na portalach takich jak OLX i innych. Jeśli sami nie za bardzo znamy się na temacie warto poprosić kogoś doświadczonego do pomocy w przy poszukiwaniach. Najważniejsze, by do zakupu podejść rozsądnie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ