Na czym polega odkup szkody OC i jak to się odbywa?

0
2057
Na czym polega odkup szkody OC i jak to się odbywa

Odkup szkody OC to w ostatnim czasie bardzo modny i często używany termin. Niemal tak samo często jest błędnie używany i nie w pełni zrozumiane, a co gorsza – również przez osoby, których bezpośrednio dotyczy. W tym artykule chcemy w sposób możliwie jak najbardziej rzeczowy i zrozumiały wyjaśnić, czym właściwie odkup szkody OC jest i jak wygląda związana z nim procedura.

Odkup szkody OC: czyli co?

Cały temat zaczyna się od współpracy z firmą odszkodowawczą, która swoim klientom daje dwie, następujące możliwości:

Decydując się na pierwszą opcję, klient ma do czynienia właśnie z tak zwanym odkupem szkody OC, który polega na niczym innym jak właśnie tym, że inna firma przejmuje od niego prawo do starania się o odszkodowanie od ubezpieczyciela.

Gdy dojdzie do takiego rodzaju współpracy, zostaje podpisywana umowa, a poszkodowany bez dalszych sporów i spraw, uzyskuje ustaloną z firmą odszkodowawczą gotówkę i nie interesuje go dalszy ciąg tej sprawy. Firma odszkodowawcza sama i we własnym interesie podejmuje się dalszych działań, które finalnie mają doprowadzić do tego, że nie tylko uzyska równowartość przekazanej osobie poszkodowanej kwoty, ale i przy mądrym rozegraniu tematu – wyjdzie na tym z zyskiem. Warto podkreślić, iż z chwilą podpisania w/w umowy, osoba poszkodowana całkowicie zrzeka się jakichkolwiek praw i roszczeń do kwoty, którą firma odszkodowawcza może uzyskać od ubezpieczyciela.

Ważne informacje dotyczące odkupu szkody

Odkup szkody jest możliwy wyłącznie wtedy, gdy od powstania tejże szkody minęły mniej niż trzy lata, a sama szkoda powstała w wyniku jednej z dwóch okoliczności:

  • odszkodowania komunikacyjne (odkup szkody OC),
  • odszkodowania majątkowe.

Przeprowadzenie tego procesu absolutnie nie jest możliwe w innych sytuacjach. Równie ważny do podkreślenia jest fakt, że nie ma możliwości ponownego odsprzedania tej samej szkody, ale innej firmie. Takie zachowanie jest niczym innym jak łamaniem prawa i jest traktowano jako przestępstwo.

Gwoli ścisłości i celem dopełnienia tematu, w przypadku gdy klient zdecyduje się na opcję numer dwa, wynika z tego klasyczna procedura, w której firma przygotowuje wszystkie pozwy i odwołania, a jeśli zajdzie taka potrzeba – stanie przed sądem w imieniu swojego klienta.

Procedura odkupienia szkody OC

Cała procedura charakteryzuje się bardzo krótkim czasem realizacji i zwykle odbywa się w kilku etapach:

  • wysłanie kosztorysu powstałej szkody do firmy odszkodowawczej,
  • uzyskanie ze strony firmy proponowanej kwoty odkupienia szkody,
  • akceptacja warunków i podpisanie umowy cesji wierzytelności,
  • przekazanie ustalonej gotówki.

Dla wielu osób takie rozwiązanie jest najlepszym z możliwych, gdyż powala na szybkie pozbycie się kłopotu oraz uzyskanie gotówki, bez przechodzenia przez skomplikowaną sądową procedurę. Jeszcze jedna uwaga – pierwsza proponowana przez firmę kwota nie musi zostać zaakceptowana, można odrzucić takie warunki i zorientować się w ofertach innych firm odszkodowawczych.

[Głosów:2    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPierwszy samochód
Następny artykułWarunki transportu mięsa

Czy można żyć bez motoryzacji? W moim przypadku zdecydowanie NIE! Uwielbiam dłubać godzinami pod maską swojej wysłużonej Skody i nieustannie uczyć się nowych ciekawostek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ