Kable audio tworzą wbrew pozorom bardzo rozbudowany i zróżnicowany zbiór. Poszczególne dostępne modele mogą w różnym stopniu nadawać się do transmisji sygnału dźwiękowego, eliminując lub ograniczając potencjalne ubytki oraz zwiększając intensywność uzyskiwanych wrażeń słuchowych. Najlepiej wiedzą o tym wszyscy audiofile, dla których zakup kabla audio to niezwykle ważna sprawa.
Kable audio – jak kupować krok po kroku?
Najważniejsze parametry wszystkich kabli audio to przede wszystkim: rezystancja, induktancja, pojemność oraz stabilność izolacji. Ich wartości podawane są względem jednego metra długości przewodu.
Poziom rezystancji zależy w dużym stopniu od materiału wykorzystanego w budowie kabla oraz od jego przekroju. Im będzie on grubszy, tym mniejsza będzie wartość rezystancji. Niska rezystancja jest szczególnie ważna w przypadku mocnych zestawów nagłośnieniowych. Nadmierna rezystancja może powodować gorszą reakcję na niektóre stany, powodować nieprawidłowości w częstotliwościach lub zwiększać zakłócenia.
Indukcyjność jest podawana mikrohercach. Jej wysoka wartość wywołuje tłumienie wysokich częstotliwości oraz przesunięcia fazowe. Niska indukcyjność jest typowa dla kabli sygnałowych dedykowanych do głośników.
Pojemność określana jest w nanofaradach, a jej wartość zależy od stopnia przenikalności izolacji, przekroju oraz odległości przewodów względem siebie. Im większa jest oddzielająca je odległość, tym mniejsza będzie również pojemność. Ponadto, dobrej jakości izolacja zmniejsza pojemność własną, która z kolei ma wpływ na impedancję oraz straty w danym kablu. Warto mieć to na uwadze w trakcie kupowania przewodów o długości kilkunastu metrów.
Stabilność izolacji zależy natomiast od jakości wykorzystanego izolatora. Może być on wykonany między innymi z PCV lub poliuretanu, które charakteryzują się dość niskimi parametrami. O wiele lepiej wypadają izolacje wykonane z polietylenu lub polipropylenu, a niekiedy także teflonu, stosowanego w wymagających i drogich układach.
Budowa kabli audio – krótkie wprowadzenie w temat
Kable audio mogą być skonstruowane na kilka różnych sposobów. Wymienione niżej modele znajdziesz między innymi w internetowym sklepie elektrycznym speckable.pl. Pierwszy popularny to multi standard, określany jako MS. W kablu takim występują żyłki skręcone do postaci linki, izolowane dielektrykiem, umieszczone zazwyczaj równolegle względem siebie.
Kable SC to kable typu solid core, w których zastosowano lity rdzeń w postaci drutu. Kable te dają lepsze wrażenie niskich dźwięków – basów – dzięki wykorzystaniu mniejszej porcji prądu.
Kable ribbon, nazywane taśmami, składają się z kilku odizolowanych taśm przewodnikowych. Ich konstrukcja zmniejsza niepożądany efekt naskórkowości, co przekłada się na duży przekrój dla całego pasma.
Litz to kable wyposażone w wiele żył umieszczonych w osobnych izolacjach. Pozwala to niemal całkowicie wyeliminować efekt naskórkowości, poprzez równomierne rozłożenie ładunków płynących po żyłkach.
Kabel koaksjalny, nazywany również współosiowym, złożony jest z litego rdzenia, odseparowanego od oplotu ekranującego. Zaletą tych kabli jest obecność ekranu chroniącego sygnał przed ubytkami i zakłóceniami.
Ostatnim typem kabla audio jest plecionka, nazywana też warkoczem. Składać się może z kilkunastu (lub więcej) przewodów splecionych w specjalny sposób. Dzięki temu obniżona zostaje wrażliwość na zakłócenia, a tym samym poprawia się jakość emitowanego dźwięku.