Kanał samochodowy w garażu – jak urządzić warsztat w garażu?

0
1319
Bogato wyposażony warsztat w garażu uzupełni kanał samochodowy

Samodzielne naprawy usterek w aucie pozwalają oszczędzić sporo pieniędzy, czasu i nierzadko rozczarowań. Jeśli znasz się na mechanice i wolisz brać sprawy we własne ręce, zamiast czekać na termin u profesjonalisty, urządź sobie warsztat w garażu. Oprócz podstawowych narzędzi niezbędnikiem każdego mechanika jest kanał samochodowy. Podpowiemy, jak go zbudować.

Wymiar kanał samochodowego

Sposobów na organizację warsztatu samochodowego w garażu jest sporo. Jeśli masz smykałkę do majsterkowania i przestrzeń, urządź swój własny choćby w blaszaku. Naprawy w profesjonalnym warsztacie są drogie, a nie zawsze skuteczne. Każda inwestycja w narzędzia czy udogodnienia, szybko zwróci się z nawiązką.

Sprawdź, w co wyposażyć warsztat samochodowy w garażu. Przejdź do poradnika >>>

Kanał samochodowy można wykonać w każdym garażu. Najlepiej uwzględnić go w projekcie domu. Wykonanie kanału w już istniejącym budynku będzie bardziej kosztowne, ale wciąż możliwe. Może wymagać skuwania posadzki i fundamentów w celu zrobienia odpowiedniego wykopu.

Wygodę korzystania z kanału zapewnią jego odpowiednie wymiary. Zaleca się, aby był głęboki na ok. 1,5 m, szeroki na ok.1,2 m i o długości 5 m (zasadniczo kanał ma być dłuższy od naprawianego auta). Głębokość od podłogi dostosuj jednak do swojego wzrostu. Jeśli jesteś wysoki, za płytko umiejscowiona podłoga będzie wymuszała pochyloną pozycję, a to przy długich naprawach może skutkować bólem pleców i kolan. Z kolei zbyt głęboki kanał przy niskim wzroście będzie utrudniał dostęp do podwozia. W końcu to jest Twój warsztat, dopasuj go do siebie.

Dowiedz się więcej na temat wymiarów kanału samochodowego. Przeczytaj poradnik >>> 

Jakie są rodzaje kanałów samochodowych?

Mężczyzna naprawia auto na podnośniku w warsztacie samochodowym, w garażu umożliwiają to kanały samochodowe

Kanał możesz wymurować samodzielnie. Na dnie zagłębienia zaleca się wykonanie fundamentu na ok. 15 cm grubości. Z uwagi na możliwość podciekania wód gruntowych warto w środku płyty fundamentowej umieścić studzienkę odwadniającą.

Ściany kanału możesz wykonać z pustaków zasypowych i wzmocnić je, wsuwając zbrojenia i zalewając betonem. Krawędzie kanału wzmocnij kątownikiem i wykończ ściany.

Chcesz wiedzieć, jak wykonać kanał samochodowy? Przejdź do instrukcji >>>

To nie jest jedyny sposób na kanał samochodowy w garażu. Jaką opcję masz jeszcze do wyboru?

Gotowy kanał samochodowy

Zamiast budować samodzielnie, możesz zamówić gotowy jednolity kanał samochodowy betonowy. Taki kanał wymaga od Ciebie wyłącznie przygotowanie otworu, w którym umieszczony zostanie prefabrykat. Ostatni etap prac to tylko zasypanie szpar między wykopem a ścianami kanału i wykończenie posadzki.

Taki kanał lepiej się nadaje na podmokłe tereny ze względu na większą szczelność niż ten murowany z bloczka. Przed montażem kanału możesz wyłożyć wykop folią budowlaną, aby lepiej zabezpieczyć ściany przed działaniem wody.

Alternatywą dla betonowych prefabrykatów są kanały samochodowe z plastiku, ze względu jednak na niską trwałość, a przez to niedostateczne zabezpieczenie przed wilgocią, nie polecamy tego rozwiązania.

Kanał warsztatowy – o czym warto pamiętać?

Szczelne zabezpieczenie przed wilgocią, mocne ściany i stabilne podłoże to nie wszystko, o co trzeba zadbać, aby zapewnić funkcjonalność warsztatowego kanału. Żeby naprawa auta przebiegała sprawnie, niezbędne są odpowiednie oświetlenie i dostęp do zasilania.

Na etapie budowy kanału doprowadź instalację elektryczną. Oświetlenie i gniazdka elektryczne powinny mieć napięcie 24 V. Rozmieść je tak, aby zapewnić sobie wygodą pracę. Zamontuj regulowane źródło światła, aby móc kierować jego strumień tam, gdzie akurat tego potrzebujesz.

Bardzo ważne dla Twojego bezpieczeństwa jest zapewnienie w kanale odpowiedniego przepływu powietrza. Do tego cały garaż powinien być wentylowany, aby nie doszło do zatrucia spalinami.

Kolejnym ważnym z punktu widzenia bezpieczeństwa pracy w garażu są antypoślizgowe schody. Dodatkowo otwór powinien być pokryty wytrzymałymi deskami. Pamiętaj, żeby po każdym użyciu kanału szczelnie go nimi przykryć, inaczej narazisz siebie lub domowników na wypadek.

W kanałach samochodowych warto uwzględnić półki w zagłębieniu ściany, aby łatwo móc sięgać po narzędzia. Zaleca się również takie wykończenie ścian, aby można je było umyć. Nie chcesz przecież niepotrzebnie brudzić ubrania roboczego smarem pozostałym po poprzedniej wizycie.

Jak zastąpić kanał samochodowy?

Najazd samochodowy stanowi alternatywę dla kanału warsztatowego

Są sytuacje, w których nie da się wybudować kanału w swoim przydomowym warsztacie. Przyczyną może być podmokły teren, który mimo wzmocnienia ścian i instalacji odwodnienia będzie powodować podciekanie. Inną przyczyną może być zbyt wysoki koszt inwestycji w już istniejącym garażu. Zrywanie posadzki, skuwanie fundamentu to pracochłonna i dosyć droga ingerencja. Co wtedy począć?

Najazd samochodowy  – alternatywa dla kanału w warsztacie

Może i mniej wygodne rozwiązanie, ale za to mobilne i zapewniające znacznie lepszy dostęp do podzespołów niż zwykły lewarek. Najazd jest mobilny – w przeciwieństwie do kanału. Nie musisz ograniczać się do napraw wyłącznie w garażu, a możesz je przeprowadzić na podjeździe.

Najazd samochodowy ma wiele atutów, które stanowią przewagę nad kanałem. Jest tańszy, a i bezpieczniejszy – nikt do niego nie wpadnie. Pozwala naprawić wszystkie usterki w podwoziu oraz przeprowadzić prace konserwacyjne, np. wymianę oleju.

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo pracy, najlepiej kupić gotowy najazd, który będzie odpowiednio wytrzymały i przetestowany pod kątem maksymalnego udźwigu.

Zdjęcia: pexels.com

[Głosów:3    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ