Jak sprawdzić samochód przed kupnem?

0
1487
Jak sprawdzić samochód przed kupnem

Rosnąca ilość samochodów na rynku sprawia, że ich sprzedaż również rośnie. Decydując się jednak na zakup takiego auta, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę kupując używany samochód, aby uniknąć niespodzianek w postaci zakupu uszkodzonego pojazdu.

Wybór auta używanego

Warto najpierw zadać pytanie, czym się kierować przy wyborze samochodu używanego, aby znaleźć model najbardziej odpowiedni. Wiele osób zainteresowanych zakupem auta decyduje się na zakup konkretnej marki czy nawet modelu, uznając je za najbardziej odpowiednie. Poza tym potrzeby przyszłego właściciela również mają wpływ na wybór auta, rodzice zazwyczaj wybierają takie samochody, które pozwalają na bezproblemowy przewóz całej rodziny.

Bywa że czynnikiem decydującym o zakupie konkretnego samochodu są parametry techniczne, takie jak na przykład pojemność silnika. Wpływają one na takie kwestie jak na przykład wysokość składki na obowiązkowe ubezpieczenie OC jak również na koszty związane z eksploatacją samochodu, czyli takie jak spalanie paliwa. Ponadto przyszli właściciele często przed zakupem sprawdzają, jakie są koszty ewentualnych napraw związanych z usterkami samochodu, czyli koszt zakupu podzespołów oraz ich wymiany na nowe.

Zakup samochodu używanego w Polsce czy za granicą?

Osobowe samochody używane to obecnie bardzo duża ilość ofert, tak samo od osób prywatnych jak też od firm. Komisy samochodowe zajmują się nie tylko pośrednictwem w sprzedaży aut pomiędzy osobami prywatnymi, bardzo często zajmują się także sprowadzaniem aut używanych z innych krajów i ich sprzedażą.

Otwarcie granic powoduje, że sprowadzenie auta z krajów UE jest o wiele łatwiejsze niż jakiś czas temu. Dlatego też ceny używanych samochodów stają się coraz bardziej przystępne dla zainteresowanych klientów. Obecnie praktycznie każdy może sobie pozwolić na zakup używanego samochodu. Dobrze jest w czasie zakupu auta sprawdzić dokładnie jego stan, wiele osób które nie mają odpowiedniego doświadczenia i wiedzy w tym zakresie prosi o pomoc znajomych, którzy si e na tym znają.

Istotne kwestie przy zakupie używanego auta

Jedną z podstawowych kwestii jaka powinna być sprawdzona podczas zakupu samochodu jest ta związana z dokumentami i ich prawidłowością. Warto dowiedzieć się, jakie dokumenty powinny być przekazane w przypadku sprzedaży samochodu zarejestrowanego w kraju, a jakie w sytuacji gdy auto jest sprowadzone z zagranicy. Stan techniczny samochodu jest równie ważny, dobrze jeśli zainteresowany kupiec ma możliwość dokładnego sprawdzenia samochodu czy odbycia nim jazdy próbnej. Jednak podjęcie odpowiednich kroków daje znacznie większą pewność zakupu samochodu, który będzie służył bez problemu długi czas.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ