Jak obniżyć spalanie paliwa?

0
1194
Jak obniżyć spalanie paliwa

Wielu kierowców chce zmniejszyć ilość spalanego paliwa w swoich samochodach. Jest to jedna spośród najczęściej wybieranych metod na ograniczanie kosztów mających związek z użytkowaniem auta. W takim przypadku może pomóc nam tak zwany chip tuning. Czym on właściwie jest? Na czym polega? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Od czego zależy spalanie paliwa w samochodzie?

Już samo utrzymywanie auta związane jest zwykle z dużymi wydatkami, które osoby będące właścicielami pojazdów starają się redukować do minimum. W takim celu szukający oszczędności kierowcy nierzadko dążą do zredukowania ilości spalanego paliwa, na co wpływa spora ilość czynników. Trzeba zwracać na nie dużą uwagę, jeśli zależy nam na ograniczaniu zużycia paliwa. Są to głównie pojemność silnika, jego moc, jak i sposób i styl prowadzenia auta.

Poza wymienionymi powyżej istnieje także wiele innych znaczących czynników, pośród których wymienić można niewłaściwie zmienianie biegów, ciśnienie w oponach, nadmierną prędkość albo zbyt duże obciążenie pojazdu. Większe spalanie paliwa może także stanowić rezultat wad silnika, z którymi trzeba możliwie najszybciej wybrać się do warsztatu samochodowego. Chęć minimalizacji spalania przyczynia się do powstawania coraz to nowszych metod, które mają za zadanie wspomagać osiąganie takiego celu.

Chip tuning — na czym w ogóle polega i czy warto?

Chip tuning to często stosowana modyfikacja, którą trzeba przeprowadzić w specjalistycznym warsztacie samochodowym. Zakładany jest wówczas tak zwany chip box. Jego zadaniem w dużej mierze będzie podnoszenie mocy, jak i momentu obrotowego w silniku, z jednoczesnym zmniejszeniem spalania, a więc także i wydatków. Warto podkreślić, iż w profesjonalny sposób przeprowadzony chip tuning wpływa także na wzrost poziomu bezpieczeństwa kierowcy i podróżujących wraz z nim pasażerów. Zatem zdecydowanie warto poddać takiej modyfikacji swój samochód. Szczególnie, jeśli nasz cel stanowi ograniczanie ilości zużywanego paliwa, poprawienie elastyczności pojazdu czy też dostosowanie go do swoich indywidualnych upodobań i potrzeb.

Czy chip tuning pomoże zaoszczędzić paliwo?

I tak i nie. Rosnąca sprawność silnika po wykonaniu chip tuningu jest faktem, zatem mogłoby się wydawać, iż nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stwierdzić, iż chip tuning obniży średnią ilość zużywanego paliwa. Z drugiej jednakże strony, użytkownicy po tuningu samochodu pragną się cieszyć zupełnie nowymi osiągami i jeżdżą nieco bardziej dynamicznie, bawiąc się przy tym osiągami pojazdu, większą maksymalną prędkością czy też przyspieszeniem lub rozszerzonym zakresem użytkowych obrotów – i zużycie paliwa w rzeczywistości rośnie. Tak naprawdę spadki w ilości zużywanego paliwa, zależą przede wszystkim od stylu jazdy kierowcy po przeprowadzeniu chip tuningu.

Jeśli dany użytkownik prowadzi auto w umiarkowanie dynamiczny sposób, zaś wyłącznie czasami korzysta ze zwiększonych z jego osiągów – to silnik będzie spalać mniej, gdyż wzrost mocy dla małych i średnich obciążeń realizowany jest przede wszystkim poprzez zwiększanie sprawności silnika. Na ogół opiera się to na wprowadzeniu korekty w zapłonie (czy też w przypadku diesla – ilości i kąta wstępnego wtrysku), jak i w silnikach mających regulowane ciśnienie wtrysku – na podnoszeniu ciśnienia wtrysku z jednoczesnym skróceniem jego trwania.

Podczas wdeptania pedału gazu do podłogi, nie możemy korzystać z podniesienia sprawności silnika, tylko zwykle celem będzie bezpieczne uzyskiwanie możliwie największej mocy. Stąd konieczne jest zwiększenie dawek paliwa i ciśnienia doładowania – i o ekonomii tutaj nie ma mowy. Auto mające zwiększoną maksymalną moc o 20%, może potrzebować w przypadku pełnego gazu nawet 25% więcej paliwa. Brzmi to dosyć strasznie, niemniej jednak z drugiej strony – ile czasu tak naprawdę poruszamy się na pełnym gazie? Na ogół, nie będzie to nawet 1% z całego czasu naszej jazdy. Dlatego też najczęściej samochody po dobrze wykonanym chip tuningu zużywają mniejsze ilości paliwa, chociaż nie od razu, ale wówczas, gdy użytkownik zacznie nieco mniej intensywnie naciskać pedał gazu.

Tego typu produkty kupisz na https://proracing24.com/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ