Czym się kierować przy wyborze odpowiednich opon zimowych?

0
3559

Wybór odpowiednich opon zimowych potrafi niejednego kierowcę przyprawić o poważny ból głowy. Obecnie na rynku dostępne są setki modeli, które różnią się względem siebie wieloma aspektami — jak więc znaleźć opony, które będą idealnie pasować do naszych potrzeb, czym kierować się podczas ich zakupu oraz jak nie przepłacić? Kilka podpowiedzi poniżej.

Cechy charakterystyczne opon zimowych

Tym, co już na pierwszy rzut oka wyróżnia oponę zimową od letniej, jest przede wszystkim kształt bieżnika — w oponach zimowych jest on bardziej ponacinany licznymi lamelkami. Służy to przede wszystkim temu, żeby opony cechowały się lepszą przyczepnością i lepiej „wgryzały się” zarówno w śnieg, jak i błoto pośniegowe. Oprócz tej widocznej różnicy jest jeszcze coś, czego nie można zobaczyć, jednak jest równie ważne — chodzi o skład mieszkanki gumowej, która jest pilnie strzeżoną tajemnicą wielu producentów ogumienia.

Opony zimowe wykonane są z mieszanek, które nawet przy bardzo niskich temperaturach zachowują swoją elastyczność, co jednak przekłada się na to, że gdy robi się zbyt ciepło, nie spełniają one swojej funkcji — stają się zbyt miękkie, sprawiając, że auto prowadzi się niestabilnie. W tym miejscu przechodzimy do kwestii wymiany opon — kiedy jest na to odpowiednia pora? Według specjalistów, w naszych polskich realiach jest to najczęściej końcówka października (kiedy temperatura w dzień nie przekracza siedmiu stopni), do opon letnich wracamy z kolei w okolicy kwietnia.

Czym się kierować przy wyborze opon zimowych?

Podstawową kwestią jest oczywiście rozmiar opony, wraz z indeksami prędkości i nośności. Informacje te znajdują się na ścianie bocznej opony i zapisane są w postaci ciągu liczb i liter. Najważniejszą kwestią jest to, aby nigdy nie używać opon, o niższym indeksie nośności niż jest to zalecane dla danego modelu samochodu!

Kolejną kwestią jest wybór odpowiedniej klasy opon, a co za tym idzie przedziału cenowego. W tym miejscy należy się kierować głównie osobistymi preferencjami, własnym stylem jazdy i tym jak często i na jakich trasach korzystamy z samochodu. Opony klasy ekonomicznej przeznaczone są dla osób preferujących spokojny styl jazdy i poruszających się na niewielkich odległościach, głównie w mieście. Opony klasy średniej, jak sama nazwa wskazuje, sprawdzają się w przypadku umiarkowanego stylu jazdy zarówno w mieście, jak i na trasie. Ostatnią kategorią są opony zimowe klasy premium, przeznaczone do samochodów o dużej mocy oraz dla kierowców preferujących dynamiczną jazdę.

Opony zimowe różnią się również typem bieżnika. Bieżnik symetryczny sprawdza się głównie w małych i średnich autach osobowych, jak również w samochodach dostawczych. Drugą możliwością jest bieżnik asymetryczny, który zwiększa stabilność samochodu na zakrętach oraz zapobiega przedwczesnemu zużywaniu się opony. Ostatnim i najlepszym rodzajem, jeżeli chodzi o opony zimowe, jest bieżnik kierunkowy. Najważniejszą, z punktu widzenia trudnych warunków zimowych zaletą, takiego właśnie bieżnika jest wysoki współczynnik odprowadzania wody, jak i błota pośniegowego oraz bardzo dobre właściwości trakcyjne.

Ogumienie  warto wybierać, kierując się przede wszystkim niezależnymi testami opon zimowych przeprowadzanymi, chociażby przez niektóre portale internetowe, jak również biorąc pod uwagę swoje osobiste preferencje, które odgrywają tutaj kluczową rolę, ponieważ każdy kierowca ma nieco inne wymagania oraz możliwości finansowe.

[Głosów:9    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ