Kiedy wybrać bieżnik asymetryczny

0
8687
Kiedy wybrać bieżnik asymetryczny

Przynajmniej kilka razy w swoim życiu każdy kierowca staje przed wyborem, jakie opony wybrać. Czy zaopatrzyć się w dwa komplety opon, letnie i zimowe, czy może zdecydować się na ogumienie całoroczne? Dodatkowo należy zdecydować jaki rodzaj bieżnika będzie najbardziej odpowiedni dla naszego auta. Oczywiste jest, że dokonanie prawidłowego wyboru ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo nasze, jak i innych użytkowników na drodze. Najlepiej jest kupować opony wysokiej jakości pochodzące od renomowanych producentów takich jak Continental: https://www.continental-opony.pl/samochod/opony

Rodzaje bieżnika

Współczesne opony występują w wielu odmianach i typach, każdy producent ma swoje oznaczenia i kody. Na całe szczęście wybór bieżnika ogranicza się do wyboru spośród trzech opcji:

  • bieżnik symetryczny – najbardziej popularny i prosty rodzaj bieżnika, po obu stronach opony bieżnik ma taki sam wzór,
  • bieżnik kierunkowy – jest on idealny do odprowadzania nadmiaru wody, dlatego często jest wykorzystywany w oponach zimowych,
  • bieżnik asymetryczny – to najbardziej zaawansowany technicznie rodzaj, na każdej połowie opony znajduje się inny wzór.

Bieżnik asymetryczny – rozwiązanie dla wymagających kierowców

Charakterystyczną cechą tego bieżnika jest fakt, iż jego połowy nie są swoim lustrzanym odbiciem. Każda część opony ma swoje własne zadanie i została inaczej wyprofilowana. Wewnętrzny bieżnik jest bardzo gęsty, dzięki czemu opona wykazuje większą przyczepność oraz efektywnej odprowadzana jest woda. Bieżnik na zewnętrznej stronie opony posiada bardzo duże i masywne klocki. Odpowiadają one za stabilność toru jazdy i bezpieczne pokonywanie zakrętów.

Opony wyposażone w ten rodzaj bieżnika są oszczędne w codziennej eksploatacji, minimalizują występowania zjawiska aquaplaningu i zapewniają doskonałą przyczepność. Są więc idealnym rozwiązaniem dla kierowców wymagających od opon wysokiej jakości i znakomitych właściwości jezdnych.

Kiedy stosować bieżnik asymetryczny?

Ten rodzaj opon najczęściej stosuje się w autach o dużej mocy silnika lub samochody o sportowym zacięciu. Dlatego, jeżeli posiadamy mocny samochód oraz lubimy szybką, ale bezpieczną jazdę warto jest zastanowić się nad zakupem opon wyposażonych w bieżnik asymetryczny.

Jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz, o której należy pamiętać dokonując zakupu opon. To zalecenia producenta auta co do indeksu opony. Indeks to maksymalna dopuszczalna prędkość i nośność danej opony. Stosując się do zaleceń wytwórcy naszego samochodu mamy ograniczony wybór opon. Jednak oferta na rynku jest tak bogata, że każdy z nas najdzie i wybierze opony odpowiednie dla jego auta.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ