Wynajem auta – czy może się opłacać?

0
3569

Z roku na rok po polskich drogach jeździ coraz więcej wypożyczonych aut. Nowa moda, wygoda, czy też rozwiązanie poparte rachunkiem ekonomicznym? Czy rzeczywiście wypożyczone auto może być tanim rozwiązaniem?

Wraz z rozwojem polskiej gospodarki i otwarciem na kraje zachodnie, w kraju przybywa wypożyczalni samochodów oraz kierowców, którzy z nich korzystają. Wynajęty samochód przestaje być kojarzony z drogą usługą, a coraz częściej decydują się na nie średnio zamożne rodziny, turyści oraz przedsiębiorcy. Okazuje się bowiem, że wynajęcie auta wcale nie musi kosztować majątku, a bardzo często jest nawet bardziej opłacalne, niż podróżowanie własnym samochodem lub publiczną komunikacją.

Koszt wynajęcia auta może być różny. Najczęściej zależy od wynajmowanego modelu auta oraz jego wyposażenia. Cena zależy także od okresu, na jaki samochód jest wypożyczany. Im okres wynajmu jest dłuższy, tym koszt za jeden dzień najmu będzie niższy. Trzeba się także liczyć z dodatkowymi opłatami związanymi z dodatkowym wyposażeniem, jak fotelik dla dziecka, czy nawigacja.

Warto pamiętać też o tym, że wypożyczalnie samochodów często wymagają kaucji zwrotnej. Kaucję tę można uiścić gotówką, ale najczęściej wystarczy blokada środków na karcie kredytowej.

Jako przykład weźmy białostocką wypożyczalnię samochodów KONRYS. Firma ta ma swojej ofercie auta osobowe różnej klasy oraz samochody dostawcze. Oczywiście wypożyczenie Mercedesa CLA w wersji AMG będzie droższe. Koszt za jedną dobę wysniesie 180 zł, a kaucja 100 zł. Jeśli bierzemy jednak pod uwagę wersję budżetową, zdecydujemy się np. na Fiata Tipo, którego koszt wyniesie od 80 do 110 zł za dobę, a kaucja zwrotna wyniesie tylko 500 zł. Jeszcze tańszym rozwiązaniem będzie Fiat Panda, którego koszt wyniesie od 60 do 90 zł za dobę, a kaucja zwrotna to tylko 300 zł.

Porównując koszt wynajmu auta z posiadaniem własnego samochodu i kosztami jego utrzymania można zauważyć, że jeśli samochód wykorzystywany jest tylko sporadycznie, zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest jego wypożyczenie.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, że wypożyczając samochód zawsze mamy do czynienia z najnowszymi modelami, bogato wyposażonymi. W razie potrzeby możemy wybrać większy lub mniejszy model, a nawet skorzystać z busa lub samochodu dostawczego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ