Warunki transportu mięsa

0
4153

Produkcja, transport i sprzedaż artykułów żywnościowych obwarowane są wieloma bardzo restrykcyjnymi przepisami. Jednak to dzięki nim towary trafiające na sklepowe półki są świeże i gwarantują bezpieczeństwo spożycia. Szczególnie ostre przepisy dotyczą wyrobów mięsnych.

Normy dotyczące transportu mięsa

Transport i przechowywanie mięsa podlegają szczególnemu nadzorowi, ponieważ mięso szczególnie szybko reaguje na niekorzystne warunki, zwłaszcza wysoką temperaturę i brak dopływu świeżego powietrza. Takie warunki są za to sprzyjające dla rozwoju bakterii, które powodują szybkie psucie mięsa.

Podstawowe zasady transportu i przechowywania mięsa i wyrobów mięsnych reguluje ustawa z 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Do tego dochodzą szczegółowe przepisy sanitarno-epidemiologiczne, rozporządzenia Komisji Europejskiej oraz konwencja ATP o przewozie żywności szybko psującej się.

Jakie warunki musi spełniać firma przewożąca żywność?

Oczywiście musi dysponować odpowiednią flotą samochodów chłodni do przewozu wyrobów świeżych lub zamrożonych. W samochodach-chłodniach musi być możliwość regulacji temperatury.

Kolejną kwestią jest zapewnienie w samochodzie odpowiedniej wymiany powietrza, czyli musi być zamontowana wentylacja.

Każda firma świadcząca usługi przewozu mięsa i wyrobów mięsnych musi mieć wdrożone zasady HACCP, czyli systemu analizy i eliminowania zagrożeń w czasie transportu żywności. Do najważniejszych należą:

• punkt odbioru,
• czas transportu,
• pojemniki na mięso,
• punkt dostawy,
• odzież ochronna.

W przypadku punktu odbioru i dostawy nie chodzi o konkretne miejscowości i zakłady produkcyjne, ale osobne wejścia dla dostaw. Dostawca nie może przechodzić przez pomieszczenia produkcyjne.

Skrzynki plastikowe na mięso

Przede wszystkim muszą być wykonane z tworzywa, które nie wchodzi w reakcje z mięsem. Najlepiej wymagania te spełnia polietylen o dużej gęstości. Każdy rodzaj pojemników powinien do transportu i przechowywania żywności powinien posiadać odpowiedni certyfikat jakości.

Pojemniki masarskie muszą być łatwe do utrzymania w czystości, zapewniać dopływ świeżego powietrza i łatwe do piętrowania. W praktyce oznacza to, że muszą mieć odpowiednio rozmieszczone otwory, zapewnić łatwy dostęp do mięsa (przednia ścianka niższa).

Ze względów ekonomicznych pojemniki do transportu mięsa powinny być przystosowane do sztaplowania, czyli ustawiania jednego na drugim. Pozwala to na maksymalne wykorzystanie powierzchni samochodu-chłodni.

[Głosów:7    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ