Przyczepka samochodowa powinna posiadać odpowiednie oświetlenie

0
3269

Są różne rodzaje przyczepek samochodowych, każda jednak wymaga zastosowania oświetlenia przyczepki, gdyż wymagane jest to przepisami. W sytuacji, kiedy zatrzyma nas policja, a nie mamy świateł, żadne tłumaczenia nie pomogą, gdyż jest to wykroczenie w ruchu drogowym.

Oświetlenie przyczepki – bezpieczeństwo w ruchu drogowym

W czasie dobrej widoczności w dzień wydaje nam się, że przyczepa jest dobrze widoczna. Po co więc inwestować w oświetlenie przyczepki, skoro jeździmy tylko w dzień. To trochę tak jakby zapytać dlaczego jeździmy zapięci pasami bezpieczeństwa. Oświetlenie do przyczepki jest po prostu konieczne, aby nie stwarzać zagrożenia na drodze i być dobrze widocznym.

Jest wiele sytuacji kiedy pogoda na drodze nas zaskakuje. Wstajemy rankiem i w powietrzu stoi gęsta mgła. Gdyby przyczepka nie była wyposażona w światła przeciwmgłowe tylne, stwarzałaby realne zagrożenie na drodze.

Przepisy drogowe – oświetlenie przyczepki

Przepisy o ruchu drogowym jasno precyzują, że przyczepka, niezależnie od rozmiaru powinna być wyposażona w światła, tj.: kierunkowskazów, pozycyjne tylne, hamowania, oświetlające tablicę rejestracyjną, a także pozycyjne tylne oraz odblaskowe tylne trójkątne.

Większe przyczepy, które mają szerokość od 1,6 m powinny być wyposażone również w światła pozycyjne przednie, a taka, która ma szerokość powyżej 2,1 m obrysowe przednie i tylne. Dodatkowo przyczepy, które mają długość 6 m i więcej powinny posiadać również światła pozycyjne boczne.

Gdzie najlepiej kupować oświetlenie do przyczepki?

Wszystkie rodzaje świateł można zakupić w dobrze wyposażonym sklepie internetowym. Przede wszystkim należy sprawdzić czy produkty mają homologację. Jeśli tak, są do puszczone do użytkowania na drodze. Bardzo popularne są światła tylne i przednie zespolone. To rozwiązanie, które pozwala nie kupować wszystkich elementów osobno. Oczywiście zarówno światła obrysowe, jak i pozycyjne czy przeciwmgielne, można zakupić oddzielnie.

Przy wyborze odblasków warto pamiętać by światło odblaskowe tylne było trójkątne. Niemniej jednak przepisy dopuszczają inny kształt świateł odblaskowych, także z tyłu. Często spotyka się np. światła odblaskowe w podłużnym kształcie. Aby jednak w razie zatrzymania nie mieć problemów z interpretacją przepisów inne kształty świateł odblaskowych lepiej zachować na boki i przód przyczepy.

Oświetlenie przyczepki kupisz na Unitrailer.pl

[Głosów:4    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ