Jak podtrzymać napięcie podczas wymiany akumulatora?

0
7546
Jak podtrzymać napięcie podczas wymiany akumulatora

Wraz z rozwojem elektroniki w samochodach prozaiczne czynności takie jakie wymiana akumulatora staje się coraz bardziej skomplikowanym rozwiązaniem. Różnego rodzaju systemy takie jak funkcja start-stop, odzyskiwanie energii czy systemy antywłamaniowe i bezkluczykowe wymagają stałego dostępu do prądu, uniemożliwiając wymianę poza specjalistycznym serwisem.

Jak w łatwy sposób podtrzymać napięcie?

Po utracie prądu w nowoczesnych samochodach tracimy bezpowrotnie wszelkie zapisane ustawienia takie jak ustawienia lusterek, foteli, klimatyzacji i audio oraz regulacji foteli i kierownicy czy preferowanego koloru podświetlenia wnętrza, ponadto resetują się liczniki przebiegów. W związku z powyższym istotnym elementem jest możliwość podtrzymania napięcia podczas prac związanych z wymianą akumulatora, można to zrobić na kilka sposobów:

  1. Zapasowy akumulator – jeśli można wykorzystać dodatkowy akumulator, a instalacja elektryczna na to pozwala, można podtrzymać napięcie poprzez podłączenie do przewodów dodatkowego akumulatora. Ważnym elementem jest, aby podpiąć dodatkowy akumulator tak, aby nie wywołał żadnych skoków napięcia czy zwarć. Warto przed odłączeniem starego akumulatora upewnić się , że kable są podłączone mocno i nie odłączą się po poruszeniu. Po poprawnym podpięciu należy starą baterię odłączyć w kolejności rozpoczynając od minusa, następnie podłączyć nową, rozpoczynając tym razem od plusa.
  2. Prostownik – jeśli w naszym samochodzie gniazdo zapalniczki zostaje aktywne po wyłączeniu stacyjki można wykorzystać specjalny prostownik który posiada możliwość ładowania przez gniazdo zapalniczki. W tym przypadku procedura jest znacznie prostsza niż a akumulatorem, wystarczy tylko podłączyć prostownik do prądu, końcówkę do zapalniczki i wcisnąć opcje podtrzymywania napięcia.
  3. W przypadku systemów start-stop lub samochodów z odzyskiwaniem energii procedura wymiany akumulatora będzie wymagała specjalistycznej elektroniki, natomiast to jest jedyna trudność. Urządzenie wpięte przez port OBD wskaże stan akumulatora, model jaki trzeba przygotować na zmianę oraz przeprogramuje system na nowy akumulator. Koszt urządzenia jest natomiast wysoki – około 1000 zł, więc w takim przypadku zalecamy zlecenie wymiany w serwisie.

Czynności związane z wymianą akumulatora bezwzględnie natomiast należy rozpocząć od zapoznania się z instrukcją obsługi samochodu i informacjami na temat zaleceń odnośnie wymiany akumulatora. W niektórych samochodach stanowczo zabrania się samodzielnej wymiany akumulatora.

Jeśli jednak szukasz nowego akumulatora w rozsądnej cenie, koniecznie odwiedź sklep Ucando.pl: https://www.ucando.pl/k/akumulatory/U1301.

[Głosów:41    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ