Z czego składa się katalizator?

0
1204

Nie wszyscy właściciele samochodów wiedzą, że katalizator jest cenny, nawet gdy już się zepsuje. Katalizatory katalog Polska – https://autocatalystmarket.com/pl/pl pomoże zrealizować starą część dowolnej marki samochodu. Firma jest największym nabywcą wycofanych z eksploatacji katalizatorów. Możesz skontaktować się z przedstawicielem firmy, pozostawiając zgłoszenie na stronie.

Ale dlaczego niedziałające katalizatory są cenne? Jaki jest sens zakupu części nienadających się do użytku? Odpowiedź tkwi w materiałach, z których wykonany jest konwerter spalin.

Z czego składa się katalizator

Katalizator składa się z trzech elementów:

  • zewnętrzny korpus;
  • termoizolacja;
  • blok wewnętrzny.

Pierwsze dwa składniki nie interesują kupujących. Tylko cenna jednostka wewnętrzna o złożonej konstrukcji.

Część ma kształt podłużny i składa się w całości z wąskich kanałów, które przypominają komórki. Powierzchnia tych kanałów pokryta jest cienką warstwą katalityczną metali ziem rzadkich z grupy platynowców. Zazwyczaj takie metale są co najmniej dwa razy droższe od złota.

Do najczęściej stosowanych metali ziem rzadkich w natryskiwaniu katalitycznym należą:

  • rod;
  • palladium;
  • platina.

Producenci mogą stosować te elementy w różnych proporcjach. Niektóre metale szlachetne są całkowicie nieobecne w katalizatorach pewnych marek samochodów. To od obecności i resztkowej ilości cennych elementów zależy koszt części.

Czy jest możliwość samodzielne wydobyć metali szlachetne z katalizatora

Ze względu na obecność drogich materiałów w katalizatorze pojawia się całkowicie logiczne pytanie: czy można samodzielnie wydobywać te pierwiastki?

W nasz czas przemysł chemiczny ma taką zdolność. W tym celu kupowane są zużyte katalizatory. Po zakupie trafiają do wyspecjalizowanych fabryk w celu dalszego scentralizowanego przetwarzania. Ale ilość metali szlachetnych w neutralizatorach jest tak mała, że ich wydobycie wymaga specjalnych urządzeń i umiejętności.

Wydobycie tych elementów w domu jest prawie niemożliwe. Dlatego jest to niepraktyczne. Nie zaleca się samodzielnego wyjmowania bloku wewnętrznego, ponieważ jest to rodzaj filtra, który gromadzi szkodliwe substancje, które mogą szkodzić zdrowiu człowieka.

Czy można odrestaurować niedziałający katalizator?

W większości przypadków katalizatora nie da się naprawić. Kanały konwertera spalin można czyścić tylko przy niewielkim nagromadzeniu sadzy.

W przypadku silnego zatkania lub uszkodzeń mechanicznych bloku ceramicznego katalizator trzeba będzie wymienić. Ze względu na to, że nowa część zamienna kosztuje dużo pieniędzy, wielu właścicieli samochodów przybiega do instalowania sztuczek lub całkowitego usunięcia tej części samochodu. Takie manipulacje są możliwe, ale muszą je wykonywać profesjonalni mechanicy samochodowi, ponieważ po wyjęciu katalizatora trzeba będzie sflashować ECU.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ