W jaki sposób skutecznie zadbać o odzież motocyklową po zakończeniu sezonu?

0
939
Jak zadbać o odzież motocyklową po sezonie

Coraz niższa temperatura, oszronione drogi, chłodny wiatr – to wszystko dowód na to, że sezon jednośladów definitywnie się zakończył. Czas więc zakonserwować buty, rękawice, kurtkę i spodnie motocyklowe. W jaki sposób odpowiednio to zrobić? O czym należy pamiętać przed odłożeniem odzieży do szafy?

Z pewnością świetnie zdajesz sobie sprawę, że zakończenie sezonu wymaga kompleksowego przygotowania motocykla do postoju w garażu. Z pewnością dokładnie wyczyścisz swój jednoślad i zmienisz olej wraz z filtrem. Nie zapominaj jednak o odzieży. Ta również wymaga Twojej uwagi.

Najpierw dokładnie wyczyść swoją odzież motocyklową

Na początku dokładnie przejrzyj kieszenie w spodniach czy kurtce. Wyjmij wszystkie elementy, które podczas czyszczenia mogłyby zagrozić strukturze ubrań. Chodzi tu nie tylko o twarde rzeczy, takie jak np. artykuły biurowe, długopisy, spinki czy inne, podobne elementy, ale również papier. Ewentualne wypranie takich części może doprowadzić do uszkodzenia materiału, a namoczona ulotka może się odbarwić i zniszczyć kolor kurtki lub spodni.

Po wyjęciu wszelkich elementów z kieszeni, czas na dokładne czyszczenie. Znajdź szczoteczkę z miękkim włosiem i przy pomocy specjalnych środków lub wody z mydłem możesz usuwać poważniejsze zanieczyszczenia. Pamiętaj, żeby wybrany specyfik nie był zbyt intensywny, aby nie uszkodzić struktury czyszczonej rzeczy. Uważaj również na ruch szczoteczką. Owady czy inne nieczystości nie mogą zbyt mocno wniknąć w tkaninę. Rób koliste, delikatne ruchy, które ułatwią pozbycie się brudu.

Po wszystkim wymontuj ochraniacze ze spodni, kurtki czy rękawic (jeżeli istnieje taka możliwość), zamknij wszystkie zamki i włóż odzież do prania. Pamiętaj, że strój na motocykl jest wrażliwy na temperaturę. Pierz go więc w około 30 stopniach, używając do tego wyłącznie nieinwazyjnych środków chemicznych (najlepiej tych, które są dedykowane do odzieży motocyklowej). Koniecznie wyłącz wirowanie, które może uszkodzić wrażliwe części ubrań. Zwróć uwagę na to, że niektóre elementy (np. kombinezon motocyklowy z materiału GoreTex) nie mogą być prane w pralce. Zapoznaj się więc z wytycznymi producenta i w przypadku zakazu – wypierz ubrania ręcznie. Tak samo najlepiej jest prać skórzane ubrania.

Po wyjęciu spodni czy kombinezonu z pralki lub wanny, powinieneś powiesić je w przewiewnym miejscu. Zabronione jest używanie suszarek. Cierpliwie poczekaj, aż proces schnięcia się zakończy i przystąp do kolejnych prac.

Przejdź do konserwacji swoich ubrań

Wyprane spodnie motocyklowe oraz inne elementy ubioru wymagają dodatkowej konserwacji. Impregnowanie skóry czy materiałów tekstylnych przedłuża ich żywotność, nadaje im blasku i uodparnia na późniejsze zabrudzenia. Co więcej, jeżeli powiesisz takie ubrania w szafie, nie staną się one sparciałe, ciężkie i zimne. Będą gotowe do założenia już pierwszego dnia nowego sezonu motocyklowego.

Jak zaimpregnować takie elementy? Najpierw skontroluj, czy każda część ubrania jest dokładnie osuszona. Następnie dokładnie i kompleksowo nałóż środek do konserwowania odzieży motocyklowej (inny w zależności od tego czy impregnujesz skórę czy materiały tekstylne). Szybko zauważysz, że ubrania odzyskają blask i kolor. Ich struktura stanie się także bardziej przyjazna w dotyku. Po zakonserwowaniu możesz odwiesić strój do szafy. Najlepiej trzymaj go na twardym wieszaku, w specjalnym pokrowcu. Elementy ubioru nie powinny być trzymane przez zimę w miejscach wilgotnych i zakurzonych (np. garażach).

Co z butami?

Nie zapominaj również o przezimowaniu obuwia motocyklowego. Wyczyścisz je za pomocą delikatnego strumienia wody, szczoteczki do zębów i nieocenionego mydła. Pozostaw je do wyschnięcia, a po wszystkim nałóż pastę konserwującą w dokładnie taki sam sposób, jak przy zwykłym obuwiu.

Czyszczenie i konserwacja odzieży motocyklowej na zimę nie jest trudnym procesem. Wystarczy znać tylko kilka prostych zasad i przeprowadzić wszystko krok po kroku. Dzięki temu Twoje ubrania będą w świetnej formie przez wiele sezonów, a Ty możesz z nich korzystać od pierwszego, wiosennego wyjazdu jednośladem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ