Tarcze hamulcowe – rodzaje i jak je wybrać?

0
876
Tarcze hamulcowe

Warunkiem bezpiecznej eksploatacji samochodu jest utrzymanie w dobrym stanie układu hamulcowego samochodu. W szczególności konieczna będzie regularna wymiana tarcz hamulcowych, które będą ulegać nadmiernemu ścieraniu podczas eksploatacji auta, co doprowadzi do zmniejszenia skuteczności wytracania prędkości przez auto. Doradzamy, jak wybrać odpowiednie tarcze hamulcowe.

Tarcze hamulcowe – jak je wybrać?

Mimo pozornej prostoty wybór tarcz hamulcowych stanowi pewną trudność. Trzeba przecież wybrać te części, które będą w pełni odpowiadały charakterystyce Twojego samochodu. W takim przypadku należy wziąć pod uwagę reputację niektórych producentów. Można również preferować oryginalne części zamienne, które mogą idealnie dopasować się do potrzeb konkretnych modeli samochodów. Jednak w tym drugim przypadku właściciel samochodu znacznie przepłaca, dlatego w większości przypadków wybierane są równie dobre tarcze hamulcowe od producentów zewnętrznych.

Rodzaje tarcz według przeznaczenia

Zazwyczaj wyróżnia się nie jeden, lecz kilka głównych typów tarcz hamulcowych, które mogą być wykonane z żeliwa, metalu lub ceramiki. Istnieją także modele wentylowane, niewentylowane, kompozytowe lub pełne. W każdym przypadku materiał tarcz hamulcowych, ich cechy i właściwości będą się różnić w zależności od marki samochodu, w którym zostały zamontowane. Na przykład, u zwykłych rodzinnych sedanów można wybrać najprostsze stalowe tarcze hamulcowe bez wentylacji, ale w przypadku samochodów sportowych zaleca się zakup droższych modeli ceramicznych.

Tarcze hamulcowe – producent, czy oryginalne?

Uważa się, że tarcze hamulcowe powinny być wyłącznie oryginalne lub pochodzące od przodujących producentów, jak np. polski Breck. Tylko w tym przypadku będzie można zapewnić ich maksymalną żywotność, tarcie między powierzchnią roboczą a klockiem będzie znacznie zmniejszone, dzięki czemu takie hamulce będą służyć Ci tak długo, jak to możliwe, a okładzina nie ulegnie ścieraniu nawet pod dużym obciążeniem.

Najlepsi producenci tarcz hamulcowych wytwarzają wysokiej jakości produkty, które przeznaczone są nie tylko do budżetowych, kompaktowych samochodów, ale także luksusowych, czy sportowych pojazdów. Dlatego przy wyborze takich części zamiennych należy nadal preferować produkty uznanych producentów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ