Lato za pasem, a wielkimi krokami nadchodzi deszczowa i chłodna jesień. O czym warto pamiętać, przygotowując samochód do efektywnej jazdy w chłodniejsze dni?
Przegląd układu elektrycznego
Przegląd instalacji elektrycznej w starszych modelach aut możliwy jest do wykonania samodzielnie. Warto wyczyścić styki instalacji z brudu oraz rdzy, po czym zakonserwować je preparatem przeciwdziałającym korozji.
Nowsze modele wyposażone są w bardziej skomplikowane urządzenia, dlatego stan akumulatora warto sprawdzić na autoryzowanej stacji obsługi, proponowanej przez producenta. W przypadku złego stanu serca pojazdu, należy bezzwłocznie wymienić akumulator na nowy.
Optymalne oświetlenie
Coraz szybciej zapadający zmrok powoduje, że trasa naszej podróży powinna być jak najlepiej oświetlona. Warto sprawdzić nie tylko działanie żarówek mijania (świateł krótkich), drogowych (tzw. długich), przeciwmgielnych czy świateł postojowych. Trzeba również sprawdzić żarówki odpowiadające za kierunkowskazy.
W przypadku, gdy nasze auto wyposażone zostało w reflektory ksenonowe, również warto przyjrzeć się ich działaniu. Mimo, że ich żywotność jest zdecydowanie dłuższa niż żarówek, o stopniowym przepalaniu świadczyć będzie zmieniająca się barwa na bardziej fioletową. Wówczas nie warto wstrzymywać się z wymianą, by nie doprowadzić do kosztownej awarii przetwornicy.
Wycieraczki w dobrej formie
Sprawne i dobrze działające wycieraczki zapewnią nie tylko komfort widoczności, ale również ochronią przez uciążliwym deszczem, gradem czy śniegiem. Ważne jest to, by sprawne były nie tylko wycieraczki przednie, ale również i te tylne.
Odpowiedni płyn do spryskiwaczy
Jesienna aura w Polsce nie rozpieszcza temperaturami, dlatego odpowiednio wcześnie należy uzupełnić płyn do spryskiwaczy w ten zimowy. Warto kupować takie, których skuteczność gwarantuje się nawet podczas wysokich mrozów do -20 stopni Celsjusza.
Kontrola stanu oleju
Olej silnikowy to podstawa codziennej efektywnej pracy silnika naszego auta. Musimy pamiętać, że lata eksploatacji pojazdu sprawiają, że olej może zużywać się bardziej lub mniej. Warto kontrolować jego stan i reagować zawsze, zarówno jeśli stan oleju pozostaje bez zmian oraz jeśli zatrważająco szybko się zmniejsza.
Odpowiednie opony
Jesienne deszcze, przymrozki i opadające liście – wszystkie wymienione czynniki mogą powodować zmianę zachowania auta na jezdni. Warto odpowiednio wcześnie zmienić opony na zimowe, a jeśli rozważamy kupno nowych, również nie czynić tego na ostatnią chwilę. Konieczność zakupu nowych opon generuje głębokość bieżnika. Jeśli wynosi mniej niż 1,6 mm, wówczas wizyta na wulkanizacji jest absolutnie konieczna.