Jak zrobić prawo jazdy na motocykl?

0
1158
motocykl

Czy wiesz, że każdego roku przybywa osób, które chcą zdawać na prawo jazdy na motocykl? Nie ma w tym nic dziwnego, bo ten jednoślad już dawno przestał być jedynie pojazdem do podróżowania, ale stał się podstawowym środkiem transportu, chociażby w celu zminimalizowania utraty czasu stojąc w miejskich korkach. Nadal niezmienne są jednak powody chęci uzyskania uprawnień do prowadzenia motocykla – przyszli kierowcy podkreślają, że kusi ich adrenalina i przysłowiowy „wiatr we włosach”. Jak zrobić prawo jazdy na motor? Kto może o takie uprawnienia się ubiegać? Szczegóły przedstawiamy poniżej.

Prawo jazdy kategorii A

Aby ubiegać się o uprawnienia zezwalające na prowadzenie motocykla, musisz mieć ukończone 24 lata. To prawo jazdy kategorii A. Okazuje się jednak, że od tego zapisu prawnego są pewne ustępstwa. O prawo jazdy kategorii A mogą ubiegać się również osoby, które przez co najmniej 2 lata posiadają już prawo jazdy kategorii A2. O takie z kolei mogą ubiegać się osoby pełnoletnie, a ta kategoria dopuszcza do kierowania motocyklami o mocy nieprzekraczającej 35kW.

Kurs na prawo jazdy kategorii A to łącznie 50 godzin szkoleń. 30 godzin to nauka teorii, a 20 godzin to jazdy praktyczne. Po ukończeniu kursu można już zapisać się na egzamin państwowy i śledzić oferty na https://motoklan.pl/, by zacząć wybierać odpowiedni strój na motor.

Egzamin na prawo jazdy kategorii A składa się z części teoretycznej, a potem praktycznej. Tylko zdanie obydwu pozwala uzyskać uprawnienia do prowadzenia takiego pojazdu mechanicznego. Co ciekawe, sam kurs na takie prawo jazdy można rozpocząć już 3 miesiące przed osiągnięciem koniecznego wieku.

Warto wziąć pod uwagę, że prawo jazdy na motocykl za pierwszym razem zdaje jedynie 40% kursantów. To dlatego należy wybierać te najlepsze Ośrodki Szkolenia Kierowców, w których pracują naprawdę doświadczeni instruktorzy. Prowadzenie motocykla wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i znacznie większym poziomem ryzyka.

Jak przygotować się do jazdy motocyklem?

Zanim wsiądziesz na motocykl, musisz nabyć odpowiednie akcesoria. Obowiązkowy jest kas, natomiast dla własnego bezpieczeństwa i ochrony w razie wypadku, dobrze jest wyposażyć się w najlepszej jakości kombinezon, spodnie oraz kurtkę, buty motocyklowe, ochraniacze. Profesjonalny strój na motocykl to wydatek rzędu co najmniej kilku tysięcy złotych. Prawdziwi pasjonaci jazdy motocyklem posiadają ich nawet kilka kompletów, wykorzystywanych na przykład w zależności od pory roku czy warunków atmosferycznych. Pamiętajmy też, że ubiór na motocykl musi być dopasowany indywidualnie, nie zaleca się kupowania strojów używanych.

Jesteśmy przekonani, że kursanci, którzy dobrze przygotują się do egzaminu na prawo jazdy kategorii A i wykazują ogromne zainteresowanie w zakresie jazdy motocyklem, zdobędą uprawnienia do prowadzenia takich pojazdów. Ważna jest doskonała technika, wiedza teoretyczna, odpowiedzialność i brak brawury na drodze. Tylko wtedy podróżowanie motocyklem może być naprawdę przyjemne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ