Nowy samochód stał się rzeczywistością, ale co teraz? W jaki sposób najskuteczniej ochronić nasze auto przed kradzieżą? Do najczęściej wybieranych form ochrony zalicza się autoalarm bądź blokadę skrzyni biegów. Którą z nich wybrać?
Okazuje się, że nierzadko montaż odpowiedniego zabezpieczenia przed kradzieżą jest warunkiem koniecznym do wykupienia nieobowiązkowego ubezpieczenia AC. Przyjrzyjmy się zaletom i wadom dwóch najpopularniejszych form ochrony.
Mechaniczna blokada skrzyni biegów
Współczesne rozwiązania w kategorii mechanicznego blokowania skrzyni biegów nie są widoczne gołym okiem. Montowane w tunelu środkowym, są nie tylko łatwe w obsłudze dla kierowcy, ale trudne do pokonania dla złodzieja. Idealnie sprawdzą się nie tylko w manualnych skrzyniach biegów, ale także tych automatycznych.
Na rynku istnieją dwa rodzaje blokad: bolcowe oraz bezbolcowe, określane też mianem ryglowych. Pierwsze zabezpieczane są wsuwanym w tunel środkowy stalowym bolcem, unieruchamiającym lewarek. Istotą drugich jest wyposażenie skrzyni w zamek, stanowiący integralną część blokady.
Alarm czy blokada?
Blokada ma tę przewagę nad alarmem, że stanowi rozwiązanie mechaniczne, mimo ze proste, to jednak o mechanizmie technicznym. Alarm jest wynikiem prac elektronicznych i jak na elektronikę przystało, nie zawsze jest niezawodny.
Przewagą alarmu nad blokadą jest to, ze zapewnia większą ochronę przed kradzieżą akcesoriów wyposażeniowych w aucie, kiedy blokada zabezpiecza jedynie przed ruchem pojazdu.
Autoalarm jest też znacznie wygodniejszą formą zabezpieczenia i nie wymaga ciągłego odbezpieczenia i zabezpieczania, jak blokada mechaniczna.
Koszty zabezpieczeń
Jeśli jednak mowa o wyborze między jedną formą zabezpieczeń, a inną warto zastanowić się też nad możliwościami finansowymi. Blokada to koszt zdecydowanie mniejszy, niż autoalarmu i wynosić może nawet dwukrotnie mniej, niż w przypadku głośnego elektronicznego systemu alarmowego.
I choć żadne z zabezpieczeń nie jest w stanie zagwarantować całkowitej ochrony przed kradzieżą, warto pamiętać, że nie należy ułatwiać życia potencjalnemu złodziejowi. Najlepiej zaś wyposażyć auto w kilka opcji przeciwwłamaniowych, by nie tylko spokojnie spać, ale po prostu cieszyć się życiem.