5 objawów awarii hamulców samochodowych

0
10739
5 objawów awarii hamulców samochodowych

Hamulce to najważniejsza część samochodowa, która ma bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo. Bez sprawnie działających nie powinniśmy w ogóle korzystać z auta. W jaki sposób jednak poznać, że z naszymi hamulcami dzieje się coś złego? Oto najczęstsze objawy ich awarii.

Nie zapominaj o wymianie klocków hamulcowych

Układ hamulcowy w samochodzie składa się z wielu elementów, których celem jest zatrzymywanie poruszającego się pojazdu. Możemy go podzielić na dwie części – standardowy i awaryjny, w skład którego wchodzi hamulec ręczny. Podstawowy hamulec korzysta z zasad działania prasy hydraulicznej. Naciskając pedał, tłoczymy płyn do tłoków w cylindrach hamulców. By siła hamowania rozkładała się prawidłowo, tłoki są różnej wielkości (w osi przedniej większe niż w tylnej). 

W zależności od tego, w jaki sposób i jak dużo jeździmy, tak często powinniśmy wymieniać klocki hamulcowe. Klocki hamulcowe zamówisz w sklepie Motochemia. Gdy jeździmy dynamicznie, przede wszystkim w miejskim gąszczu ulic, należy zakładać nowe hamulce co 10 000-20 000 kilometrów. Jeśli zazwyczaj jeździmy poza miastem, niekoniecznie z nadmierną szybkością, możemy wymieniać je rzadziej. Wtedy wystarczy, gdy zrobimy to po przejechaniu 30 000-50 000 kilometrów. Najmniej zniszczone będą klocki hamulcowe osób jeżdżących wolno i spokojnie. W przypadku miejskiej jazdy zużycie nastąpi po przejechanych 30 000-50 000 km, a poza miastem po 50 000-80 000 kilometrów. Widać więc wyraźnie, że układ hamulcowy nie lubi nazbyt energicznej jazdy.

By dowiedzieć się więcej na temat budowy klocków hamulcowych, zapraszamy na bloga motochemia.pl

Świecąca kontrolka ABS

O tym, że coś złego dzieje się z układem hamulcowym może świadczyć świecąca się kontrolka ABS. W systemie mającym wspomagać prowadzenie auta na śliskiej nawierzchni, mogą nawalić czujniki prędkości obrotowej kół. Gdy dojdzie do takiego uszkodzenia, system ABS zostaje całkowicie wyłączony. W takiej sytuacji dobrze jest poprosić o pomoc mechanika, który zdiagnozuje i naprawi samochód.

uklad hamulcowy

Ciepłe felgi i przykry zapach – objawy awarii hamulców

Kolejnym objawem psujących się hamulców jest nagrzewanie się podczas jazdy samochodowych felg. Do takiej sytuacji dochodzi, gdy nieprawidłowo działają zaciski hamulcowe. Najczęściej ulegają one zabrudzeniu lub skorodowaniu, co z kolei prowadzi do ich ciągłej pracy. Samochód wtedy jakby cały czas hamuje. Zaciski można próbować wyczyścić lub od razu wymienić. Oprócz nagrzania objawem takiej awarii będzie zapach spalenizny wydobywający się spod auta.

Nietypowe dźwięki – metaliczne, ocierania lub wibracje podczas hamowania

To, że z hamulcami dzieje się coś złego najłatwiej zauważyć po nietypowych dźwiękach wydobywanych podczas procesu hamowania. Jeśli słyszymy piski, zgrzyty, metaliczne pocieranie czy czujemy wibracje, to znak, że czas na naprawę układu hamulcowego. Najczęściej wystarczy wtedy wymiana klocków lub tarcz hamulcowych, by auto znów było bezpieczne.

Hamulec zaciągnięty, a auto jedzie

Gdy zaciągnęliśmy hamulec ręczny, a pomimo tego nasze auto się toczy, to oczywisty sygnał, że układ należy wymienić. Być może wystarczy odpowiednia regulacja tej części albo też konieczna stanie się zmiana pewnych części. Niewiele osób wie, że by hamulec ręczny zachował swoją prawidłową pracę, należy z niego korzystać regularnie, podczas każdego parkowania. Dzięki temu nie będzie następowała korozja i nie dojdzie do zablokowania jego elementów.

Awaria hamulców spowodowana brakiem płynu

Kolejną przyczyną awarii układu hamulcowego może być za niski poziom płynu hamulcowego. Z czasem pogarszają się właściwości tej cieczy. Wynika to z jej specyficznych właściwości – wchodzenia w kontakt z wodą powoduje pogorszenie jej parametrów. Płyn hamulcowy powinniśmy wymieniać na nowy co około dwa lata. Dzięki temu uchronimy hamulce przed korodowaniem (spowodowanym obecnością wody w płynie).

Jak zauważyć, że płyn hamulcowy kończy się lub jest już do wymiany? Przede wszystkim w takiej sytuacji nasze hamulce będą coraz słabiej działać, szczególnie zauważalne będzie to po ich nagrzaniu. Również tak zwany “miękki hamulec” świadczy o konieczności wizyty w warsztacie.

Wszystkie osoby poszukujące części, akcesoriów lub kosmetyków samochodowych zapraszamy do skorzystania z oferty sklepu online Motochemia.

[Głosów:31    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ