Samodzielna naprawa odprysku na szybie

0
4005
Samodzielna naprawa odprysku na szybie

Czołowa szyba samochodu narażona jest na wiele różnorodnych uszkodzeń. Większość z nich powodować mogą kamienie wydobywające się spod kół jadącego przed nami auta. Co zrobić, jeśli na naszej szybie pojawił się odprysk?

Naprawić, czy wymienić?

Uszkodzenie szyby, niezależnie od skali czy wielkości, potrzebuje natychmiastowego i starannego zabezpieczenia. To wykonać można z powodzeniem przy pomocy taśmy klejącej, nawet tej przezroczystej. Dzięki temu do odprysku nie dostanie się wilgoć ani brud.

Przyjmuje się, że jeśli średnica odprysku nie przekracza wielkości 5-złotowej monety (22 mm średnicy), możliwa jest naprawa. Istotne pozostaje też to, czy odprysk nie znajduje się w polu kierowcy lub w odległości mniejszej niż 5 cm od krawędzi szyby.

O konieczności wymiany zaś świadczyć może fakt, gdy w okolicy odprysku zrobi się tzw. pajączek. Kontynuowanie jazdy z tak uszkodzoną szybą może powodować zatrzymanie przez policję i odebranie dowodu rejestracyjnego.

Jak naprawić odprysk?

Najlepiej do procesu naprawy wykorzystać dostępne na rynku zestawy. Zostały one wyposażone we wszelkie niezbędne narzędzia, przydatne w pracy. Przystępując do naprawy, dokładnie oczyśćmy odprysk, po czym krzyżyk z przyssawkami skierujmy tak, by otwór centralny znajdował się powyżej odprysku. Następnie wprowadźmy aplikator w sam środek krzyżaka tak, by końcówka stykała się z uszkodzeniem. Kolejno należy wkropić kilka kropel kleju do otworu w aplikatorze. Następnie w ten sam otwór wkręca się tłok, pozostawiając 2-3 mm luzu. Przy pomocy drugiej osoby warto sprawdzić, czy odprysk widoczny od wnętrza pojazdu całkowicie wypełnił się klejem. Jeśli tak, czekamy 10 – 15 minut i wykręcamy tłok z aplikatora. Jeśli nie, lekko dokręcamy tłok.
Ponowne wkręcenie tłoka pozwoli sprawdzić, czy pęknięcie jest dobrze wypełnione. Czynność kończymy wykręceniem tłoka i aplikatora oraz demontażem krzyżaka z przyssawkami. Na miejsce po odprysku warto wpuścić 2 krople kleju, po czym przykryć dołączoną do zestawu folią. Tak przygotowaną powierzchnię warto doświetlić lampą UV bądź wystawić na działanie naturalnych promieni słonecznych.

Warto zwrócić się o pomoc

Nie zawsze będziemy mogli samodzielnie uporać się z odpryskiem. Jeśli wiemy, że zwyczajnie nam się to nie uda, skorzystajmy z pomocy profesjonalistów, zajmujących się nie tylko produkcją, ale i wymianą i naprawą szyb samochodowych. Okazać się bowiem może, że wymiana nie będzie konieczna, a z powodzeniem zastąpi ją specjalistyczna naprawa.

[Głosów:3    Średnia:4.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ