Po sezonie – jesienny przegląd motocykla

0
3374
Po sezonie - jesienny przegląd motocykla

Jesień to ta pora roku, która nie tylko czaruje wyjątkowością kolorów opadających liści. To także ta, podczas której motocykle tak często używane wiosną i latem, kończą sezonowe podboje szos i chowane są do garaży. Zanim jednak to nastąpi, warto przeprowadzić przegląd maszyny, by zapewnić jej zasłużony odpoczynek.

Stan techniczny pod kontrolą

Aby skutecznie bronić się przed możliwością wystąpienia awarii w naszej maszynie, warto przeprowadzać systematyczne kontrole stanu technicznego motocykla. To właśnie pozwoli na pełen komfort użytkowania wiosną, kiedy nie zaskoczą nas żadne nadprogramowe naprawy.

Pielęgnacja to podstawa

Przeniesienie maszyny do garażu na zimowy czas spoczynku nie zwalnia wcale z obowiązku dokładnego umycia motocykla. Niech jednak myjka ciśnieniowa nie zwycięży w preferencji wyboru – lepiej skorzystać z profesjonalnych detergentów, by pozbyć się smaru czy oleju. Warto pamiętać też o tym, by po oczyszczeniu maszyny dokładnie spłukać ją bieżącą wodą, a następnie obowiązkowo rozgrzać. W ten sposób woda odparuje nawet z tych trudnodostępnych miejsc.

Obowiązkowa właściwa konserwacja

Profesjonalne preparaty do konserwacji motocykli nie są jedynie wymysłem czasów. Zawierają takie substancje jak drogocenny wosk, którego zadaniem jest zapewnienie kompleksowej ochrony elementów lakierowanych, metalowych oraz chromowanych. Oprócz ochrony, wosk gwarantuje również nadanie im wyjątkowego połysku.
Zabiegi konserwacyjne trzeba przeprowadzić także na łańcuchu napędowym. Warto go umyć, by potem porządnie nasmarować przy użyciu choćby sprayu ze specjalnie opracowaną formułą.
Należy również pamiętać o dźwigniach sprzęgła i hamulcu – te można potraktować smarem silikonowym w wygodnej postaci sprayu.

Właściwe ciśnienie w oponach

Ostatnią z zalecanych czynności przed zimowaniem motocykla pozostaje sprawdzenie wysokości ciśnienia w oponach. Wielkości wskaźników mogą się tu różnić, a ich optymalne wartości wskazują producenci. Informacje te znaleźć można choćby na stronach internetowych producentów. Poziom ciśnienia w oponach jest o tyle ważny, że nieuważne pozostawienie nieodpowiedniej ilości powietrza może powodować trwałe odkształcenie ogumienia. Jedynym sposobem na zaradzenie tej przypadłości może być wówczas jedynie wymiana na nowe.

Jesienny przegląd motocykla powinien należeć do rutynowych, przyjemnych czynności. Dbamy przecież o własną, ulubioną maszynę, dzięki której niejednokrotnie w czasie sezonu możemy poczuć wiatr we włosach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ