Numer VIN w aucie – jak PESEL

0
2927
Numer VIN w aucie - jak PESEL

Każdy samochód, podobnie jak człowiek, posiada pewien numer identyfikacyjny. Ten, określany mianem VIN skrywa w sobie wiele cennych informacji – choćby o serwisowaniu czy naprawach.

Identyfikacja zgodnie z Unią

17 znaków w obrębie normy ISO-3779 to obowiązkowy kod, który musi istnieć na terenie Unii Europejskiej. Trzy pierwsze cyfry oznaczają kod producenta pojazdu i z nich dowiedzieć się możemy, gdzie auto zostało wyprodukowane. Kraj montażu określa pierwsza cyfra, kolejne dwie zaś identyfikują konkretnego wytwórcę.

Cyfry od czwartej do dziewiątej określają typ pojazdu, wersję nadwoziową, typ silnika, a niekiedy nawet i wyposażenie.

Ostatni człon numeru VIN oznacza numer seryjny pojazdu. Jako ciekawostkę można potraktować, niż najczęściej dziesiąta cyfra numeru oznacza rok modelowy.

Dekoder potrzebny na już

Aby prawidłowo odczytać numer VIN, warto skorzystać z ogólnodostępnych dekoderów. To właśnie za ich pomocą można sprawdzić co poszczególne symbole oznaczają dla konkretnej marki pojazdu.

Kupuj używane z głową

Podczas zakupu używanego auta warto pamiętać, by dobrze do tej transakcji się przygotować. Aby jak najlepiej poznać historię danego auta, warto rozkodować numer VIN i powierzyć to specjalistom na autoryzowanej stacji obsługi pojazdów.

Co ważne, w historii numeru VIN poznamy nie tylko serwisowanie auta, ale również jego naprawy, w tym wszelkie działania z obszaru blacharsko – lakierniczego.

Decydując się na zakup używanego auta należy także skontrolować numer VIN w kategorii bazy aut kradzionych. Warto też wspomóc się udziałem fachowców którzy wykluczą ewentualną próbę przebijania numerów.

VIN a naprawa auta

Nierzadko zdarza się, że podczas naprawy pojazdu okazuje się, że posiada on różnorodne podzespoły. I w takim przypadku prawidłowe rozkodowanie numeru VIN pozwoli na łatwiejsze i szybsze dobranie odpowiednich części czy odpowiadających im zamienników.

Lokalizacja numeru VIN

Skoro numer VIN jest tak często potrzebny i ważny, należy wiedzieć, gdzie można go szukać. Oczywiście znajduje się standardowo w dowodzie rejestracyjnym, ale występuje również w takich miejscach jak:

na ścianie grodziowej między kabiną a przedziałem silnikowym, na przednim kielichu amortyzatora, na podszybiu przedniej szyby, na słupku bocznym przy drzwiach kierowcy lub pasażera, na podłodze przy siedzeniu pasażera z przodu albo nawet i w bagażniku.

Każdy model auta w swojej instrukcji ma zaznaczone, gdzie numeru VIN szukać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ