Leasing konsumencki czy kredyt? Jaka forma finansowania samochodu jest lepsza?

0
2799

Jeśli nieustannie myślisz o wymarzonym samochodzie, a niekoniecznie posiadasz wystarczającą ilość gotówki na jego kupno, to jeszcze nie powód aby się załamywać. Instytucje finansowe oferują kilka możliwości pozwalających na sfinansowanie nowego auta. Najpopularniejszym i z nich są leasing konsumencki i kredyt. Czym dokładnie różnią się te sposoby finansowanie i która z tych opcji jest korzystniejsza?

Nowa forma finansowania dla osób prywatnych

Leasing nie jest formą finansowania zarejestrowaną tylko i wyłącznie dla przedsiębiorców. Leasing konsumencki (więcej) jest stosunkowo nową idę dostępną na polskim rynku i wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w ogóle istnieje taka możliwość. Jest to jednak rozwiązanie wygodne i ogólnodostępne. Leasing konsumencki to minimum formalności. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich przedstawicieli wolnych zawodów lub też freelancerów zatrudnionych na kontrakcie lub na umowie o dzieło. Istnieje także możliwość, że firma finansująca auto udostępni nam je do użytkowania jedynie na podstawie dowodu osobistego oraz oświadczenia o dochodach. Nie będzie wymagane nawet przedstawienie umowy od pracodawcy. Warunkiem jest tutaj jednak dość wysoki wkład własny.

Wystarczające zabezpieczenie

Z pewnością zastanawiacie się, dlaczego firmy leasingowe podchodzą aż tak liberalnie do kwestii dokumentów. Dzieje się tak ponieważ samochód w trakcie jego spłacania wciąż należy do firmy leasingowej. Jest to dość znaczne zabezpieczenie, ponieważ jeśli jako klienci przestaniemy spłacać raty, auto zostanie nam zabrane. Jeżeli planujemy wziąć dodatkowy kredyt, to leasing konsumencki jest doskonałym wyjściem, ponieważ biorąc go nie zostajemy wpisani do biku. Nasza zdolność kredytowa nic na tym nie traci.

Wykup auta

Jeśli spłacimy już wszystkie raty nie pozostaje nic innego jak tylko wykupić auto. Często jest to symboliczna złotówka, a czasem nieco wyższa kwota. Leasing jest tańszym rozwiązaniem od kredytu, dodatkowo nie ma wpływu na naszą zdolność kredytową. Dodatkowo podczas zakupu nowego samochodu możemy liczyć na zniżkę, ponieważ często firmy leasingowe współpracują z producentami, dzięki temu dostępne są pojazdy w okazyjnych cenach.

Nie wszystko takie kolorowe

Leasing ma także swoje małe wady. Jest nim na przykład konieczność kontaktowania się z firma leasingową jeżeli planujemy wyjechać za granicę. Czasami taki wyjazd będzie się wiązał dodatkową opłatą. Kolejnym negatywnym czynnikiem jest brak wypracowanych zniżek podczas użytkowania samochodu leasingowego. Ubezpieczenie jest na firmę leasingową, w związku z tym podczas użytkowania auta nie będziemy nabywać dodatkowych zniżek mimo zwiększające się stażu za kierownicą. Co więcej podczas jazdy samochodem w leasingu nie będą nam się doliczać dodatkowe lata jazdy bez szkody. Może się więc okazać że niższe koszty związane z ratą leasingu będą tak naprawdę niższe niż kwoty, które będziemy musieli opłacać w przyszłości z racji wyższych składek OC. Wszystko tutaj wymaga skrupulatnego wyliczania, Nie popadajmy więc w hurraoptymizm, ani też nie skreślajmy opcji leasingu konsumenckiego, ponieważ zazwyczaj jest niezwykle opłacalny i sensowny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ