Jaki hak holowniczy wybrać?

0
3123
Jaki hak holowniczy wybrać?

Hak holowniczy przydaje się szczególnie wówczas, gdy dochodzi do sytuacji awaryjnej. I choć tego przewidzieć się nie da, niektórzy kierowcy po prostu nie wyobrażają sobie podróżowania bez takiego haka.

Ładny hak samochodowy

Choć przyjęło się, że hak raczej nie zdobi auta, nie powinien także go szpecić. Jeśli pojazd nie jest standardowo wyposażony w hak, a chcemy koniecznie go zamontować, musimy liczyć się z tym, że konieczne może być cięcie zderzaka.

Hak dobrze dopasowany

Hak dobiera się do parametrów konkretnego auta – jego marki, modelu, do roku produkcji czy wersji nadwozia. Ważne jest, by kupować nie tylko odpowiedni rodzaj haku, ale również taki produkt, który posiada niezbędną homologację europejską oznaczoną znakiem „e” bądź „E”.

Haki różnego rodzaju

Choć haki samochodowe mogą mieć różne kształty, zaleca się unikania tych najprościej skrojonych. Takie właśnie najczęściej mocowane są na stałe i nie możliwości ich demontażu.
Większość modeli haków kulowych pozwala na ich odpięcie za pomocą odkręcenia śrub. Korzyścią takiego rozwiązania może być cena, zamykająca się w okolicach 200 zł.

Wymagający kierowcy skorzystać mogą z dedykowanego im rozwiązania i zakupu haku z automatycznym odpięciem. Pozbycie się kuli nie wymaga dużego nakładu pracy ani czasu – sam proces zajmuje kilka sekund. Choć rozwiązanie to bez wątpienia jest wygodne, dodatkowo należy zakupić zabezpieczenie w postaci zamka na klucz. Koszty inwestycji wynoszą powyżej 500 zł.

Niezbędne parametry haka

Funkcjonalny hak to taki, który dużo udźwignie. Im będzie wyższy, tym więcej pociągnie. Decydując się na zakup tego właściwego, uwagę należy zwrócić na materiał, z jakiego dany hak wykonano. Powinien być zrobiony ze stali ocynkowanej, gdyż właśnie ona wykazuje największą odporność na rdzę.

Zestaw montażowy na miarę

Kompletny i optymalnie wyposażony zestaw montażowy ma zawierać nie tylko wiązkę elektryczną z gniazdem dedykowaną nowszym modelom aut, ale również dodatkowy moduł elektroniczny, który zapewni stabilną pracę z pojazdami wyposażonymi w szynę CAN.

Na rynku istnieją wiązki 7 pin i 13 pin. Pierwsza wartość pasuje do udźwigu do 750 kg, druga to znacznie cięższych transportów.

Wybierając hak, nie sugerujmy się jedynie ceną. Niech ważnym wskaźnikiem będzie najwyższa jakość produktu oraz jego homologacja.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ