Jak skutecznie wygłuszyć kabinę samochodu?

0
3816
Jak skutecznie wygłuszyć kabinę samochodu?

Komfort podróżowania doskonale skonstruowanym autem to najwyższa jakość, której oczekuje większość kierowców. Szczególnie tych, którzy niemało zainwestowali w zakup pojazdu. Co zrobić jednak wówczas, gdy niedostateczne wyciszenie wnętrza staje się naszym prześladowcą? Można spróbować samodzielnie temu zaradzić.

Najpierw: zakupy

Wyciszenie wnętrza auta możliwe jest głównie dzięki zastosowaniu specjalnych mat, izolujących przedostawanie się do środka pojazdu dźwięków z zewnątrz. Najpopularniejsze, a zarazem niedrogie maty produkowane są z bituminy, materiału wykorzystywanego przy budowanie dróg.

Maty bitumiczne mogą też dedykowane, a przy tym można je wesprzeć obecnością taśm dekarskich.

Dla tych jednak, którzy decydują się na skuteczniejsze rozwiązanie, poleca się zakup mat specjalistycznych, powstałych z kilku warstw bitumicznych, wzbogaconych dodatkową ryflowaną powierzchnią, rozpraszającą dźwięki. I choć przepuszczanie dźwięków z zewnątrz jest znacznie ograniczone dzięki takiemu materiałowi, nie radzi on sobie w ogóle w kontakcie ze skrajnymi temperaturami (latem odkleja się od powierzchni, zimą może pękać).

Guma butylowa – najlepsze rozwiązanie

Nierzadko najlepsze rozwiązanie technologiczne, jest też i najdroższym. Tak jest i w tym przypadku. Maty stworzone na bazie gumy butylowej nie tylko doskonale tłumią hałas, ale również nie zmieniają swoich właściwości niezależnie od temperatury. Najlepsi producenci z branży swoje wyroby sygnują takimi markami jak GMS i STP.

Maty i pianki niwelują hałas

I choć maty służą głównie do wyciszania dźwięków o niskich częstotliwościach, pianki doskonale wytłumią dźwięki wysokie. Najlepsze produkty z tej kategorii mają być przede wszystkim wodoodporne, przy czym najlepiej sprawdzają się pianki butylowe lub wykonane z polietylenu.

Jakie elementy karoserii warto wygłuszyć?

Numerem jeden w powierzchniach do wygłuszenia pozostają przednie drzwi. Nie bez przyczyny wygłusza się również podłogę, która przestaje łapać szumy powodowane kontaktem z jezdnią. Auta trzy- lub pięciodrzwiowe powinny mieć też wyciszony bagażnik, gdyż ten jest integralną częścią konstrukcji pojazdu.
Warto wygłuszyć także i nadkola, które nie będą generować hałasów związanych z oporami toczenia.

Jak skutecznie wygłuszać?

Aby przystąpić do klejenia mat, należy najpierw dokładnie oczyścić potrzebne nawierzchnie. Wystarczy potraktować je wodą z detergentem, by później także odtłuścić (i tu polecana jest benzyna ekstrakcyjna). Maty warto przyklejać starannie i bez pośpiechu.

Trudnością przy wygłuszaniu może być demontaż elementów tapicerki i wyposażenia wnętrza – w przypadku drzwi niezbędne będzie zdjęcie boczków. Wyciszenie podłogi też nie jest sprawą prostą, gdyż trzeba odkręcić fotele i zdjąć wykładzinę.

Myśląc o wygłuszeniu auta, warto też przemyśleć koszty. Całość inwestycji może zamknąć się nawet w kwocie 1000 zł.

[Głosów:2    Średnia:3/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSamodzielna naprawa odprysku na szybie
Następny artykułKable rozruchowe

Czy można żyć bez motoryzacji? W moim przypadku zdecydowanie NIE! Uwielbiam dłubać godzinami pod maską swojej wysłużonej Skody i nieustannie uczyć się nowych ciekawostek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ