Felgi stalowe czy aluminiowe – które na zimę?

0
3691
Felgi stalowe czy aluminiowe - które na zimę?

I choć na rynku nie istnieją felgi idealne, zarówno stalowe, jak i aluminiowe powinny dobrze sprawdzić się niezależnie od warunków pogodowych. Gdyby jednak przyjrzeć się im bliżej i dokładniej je opisać, pojawić się mogą różnice, które mogą ułatwić wybór kupującego.

Dwa rodzaje felg dla wygody

Najbardziej optymalną i komfortową sytuacją jest posiadanie przez kierowcę dwóch kompletów felg. Jedne pasować będą do opon letnich, drugie – do zimowych. Przyjęło się, że felgi z przeznaczeniem na cieplejsze pory roku wykonane są częściej z aluminium. Zimą królują raczej felgi stalowe.

Właściwości felg stalowych

Główną cechą elementów stalowych jest zdecydowanie większa odporność na uszkodzenia i uderzenia. Szczególnie ważne może być to zimą, gdy podczas niekontrolowanego manewru na drodze, koła naszego auta mocno „obiją się” o krawężnik. Nawet jeśli dojdzie do wyraźnego wygięcia stali, z powodzeniem będzie można ją wyprostować w warsztacie samochodowym.

Minusem rozwiązania stalowego jest atakująca je korozja, pojawiająca się niemal zawsze – wcześniej lub później. Rdza rozprzestrzenia się również z powodu proszkowego malowania felg, przez co nawet najdrobniejsze zadrapania w felgach stalowych warto dobrze i szybko zabezpieczać.

Wadą rozwiązań stalowych może być też fakt, że właśnie do tego materiału częściej przyczepia się śnieg, co może utrudnić proces pozbywania się jego nadmiaru z kół.

Felgi aluminiowe

Choć aluminium uznawane jest za materiał wyjątkowo twardy, w niskich temperaturach staje się też niezwykle kruchy. To z kolei powoduje, że felgi aluminiowe nierzadko pękają i choć są odporne na korozję, ich żywot nie jest często zbyt długi. Aluminium nieodpowiednio zabezpieczone może matowieć i śniedzieć, przez co mocno traci na walorach estetycznych. Skutecznym zabezpieczeniem okazać się może chromowanie bądź malowanie proszkowe.

I choć nie istnieje jednogłośne, najlepsze rozwiązanie dotyczące wyboru rodzaju felg, zarówno aluminiowe, jak i stalowe, mają swoje mocniejsze i słabsze strony. Dlatego ostateczny wybór warto dobrać do własnych umiejętności w poruszaniu się na drodze i indywidualnych preferencji, także estetycznych.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ